Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

FIP koček

FIP neboli felinní infekční peritonitis (česky nakažlivý zánět pobřišnice koček) je obávané a zcela neléčitelné onemocnění. V současné době je rozšířeno po celém světě a ušetřena nezůstala ani Česká republika - předpokládá se, že 70% koček se s tímto onemocnění setkalo.

Původcem je virus, který se do těla dostává přes trávicí systém a jím se také vylučuje, přenáší se proto hlavně kontaktem s trusem, ať už přímo nebo zprostředkovaně (ruce, hračky, hřebeny atd.) Koťata se nakazí od matky a pak mezi sebou. Nakažení může proběhnout skrytě nebo se projevit nenápadným průjmem. Po vytvoření protilátek virus v těle zůstává, byť pod kontrolou. Stačí jakýkoliv stres, aby se začal znovu vylučovat, nakažená kočka je tak po celý svůj život zdrojem infekce.

Naprosté většině koček virus FIP nevadí. Zhruba pětina kočičí populace ale má dědičnou vadu, která způsobuje, že protilátky proti tomuto viru způsobují zánět pobřišnice - blány, která vystýlá břicho a pokrývá všechny orgány v břiše. Zánět vytváří srůsty a produkuje výpotek - nažloutlou tekutinu.

Typickým příznakem FIP je nechuť k jídlu a občasné teploty. Kočka je zimomřivá, zalézá, nemá náladu na hru. Léčba antibiotiky přinese pouze dočasně zlepšení. Postupně se začne zvětšovat břicho (plní se výpotkem), pacient hubne a je apatický. Mohou se objevit i změny na očích. Nemoc se nedá léčit a končí vždy úhynem nebo euthanasií.

Nemoc se u koček, které chodí ven a mohou se tak nakazit, objevuje do 2 let věku, po této době už je více než pravděpodobné, že kočka dědičnou vadu nemá. U koček, které se kvůli uzavřenému chovu do kontaktu s virem nedostanou, toto časové omezení neplatí a mohou onemocnět i ve vyšším věku, pokud se s virem někdy setkají. Vzhledem k velké promořenosti populace (70%) se toto týká spíše jen výjimek - ani na výstavách ušlechtilých koček se potvrzení, že zvíře nemá protilátky proti FIP, tj. s virem se nikdy nesetkalo a nemůže jej tedy vylučovat, nevyžaduje.

Onemocnění není přenosné na člověka ani na jiný druh zvířete, šíří se pouze mezi kočkovitými šelmami.

Proti FIP existuje vakcína, kterou je možné ale podat POUZE zvířatům, které nemají proti FIP protilátky, tj. nikdy se s virem do kontaktu nedostaly. Vakcinuje se 2x od věku čtyř měsíců, každý rok se musí provést revakcinace. Před první vakcinací se vždy musí provést vyšetření krve na přítomnost protilátek.

zpět