Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Alergie

Alergická onemocnění se u psů i koček vyskytují v podobě, v jaké je známe u lidí. Existují alergie na potraviny, na pyly, na léky, na šampóny atd.

Alergie jsou spojeny se svěděním různé intenzity, které začíná na neporušené kůži, stroupky jsou až následkem drbání a okusování.

Příčinou onemocnění je špatně nastavený imunitní systém, který si splete neškodnou látku s nepřítelem a začne proti ní bojovat. Látka, jež tuto reakci vyvolává, se nazývá alergen. Při každém setkání s alergenem je reakce bouřlivější a trvá déle, neboť imunitní systém je lépe a lépe vyzbrojen.

Léčba alergií je vždy komplexní, celoživotní a spojená s vyššími až vysokými náklady. To je fakt, na který je nutné se připravit. Vždy je třeba pokusit se určit alergen, vyloučit ho ze života zvířete a uklidnit imunitní systém.

Nejčastějšími typy alergie jsou:

  • atopická alergie

Zvíře je přecitlivělé na látky, které se do těla dostávají kontaktem s kůží nebo vdechnutím. Patří sem alergie na roztoče, bytový prach nebo pyly. Atopická alergie je prokazatelně dědičná a první příznaky se často objeví již v prvním roce života. Často se vyskytuje sezónnost, tj. onemocnění se zlepšuje a zase zhoršuje během roku podle výskytu alergenů v okolí. Nebývá postiženo celé tělo,ale spíše místa s tenkou kůží (hlava, uši, podpaží, břicho, kůže mezi prsty).

  • potravní alergie

Příčinou jsou bílkoviny z potravy, které se z různých důvodů dostanou neporušené až do krevního oběhu, kde vyvolají obrannou reakci. Nejčastěji se vyskytuje alergie na hovězí a mléčnou bílkovinu. Alergie může vzniknout během zánětu střev i jako důsledek umělé výživy mláďat. V obou případech neposkytuje stěna střeva dostatečnou ochranu před vetřelci. Změny na kůži se vyskytují celoročně a po celém těle. Velmi často začnou jako první svědit uši.

  • alergie na parazity

Alergie vzniká na bílkoviny obsažené ve slinách blechy nebo klíštěte, za alergickou se dá taky považovat i svědivá reakce na svrab.

Co se dá dělat, má-li vaše zvíře alergii? 

Důsledně dodržujte předepsanou léčbu, snaha ušetřit na lécích nebo dietách vede ke zhoršení onemocnění, které se nemusí podařit zvládnout. Nenechte se ukolébat relativně dobrým stavem, je dobrý právě díky léčbě.

Při podezření na potravní alergie se provádí tzv. test snášenlivosti, kdy krmíte buď kupovanou nebo doma připravenou dietu po několik týdnů a sledujete, jak na ni pes reaguje. Důležitá je stravovací kázeň, stačí jediný nedietní kousek, aby vaše úsilí přišlo vniveč. Vysvětlit všem členům domácnosti, že pes či kočka opravdu nic jiného nesmí, bývá nejobtížnější.

Pokud vaše zvíře onemocní vážným průjmem, je třeba ihned vysadit používané krmení a podávat vařenou rýži až do vymizení příznaků. Pak se doporučuje 7-10 dnů používat krmení s jedinou bílkovinou, které se v případě vzniku alergie v budoucnu snadno vyhnete, např. jehněčí s rýží nebo rybu s bramborem. Nepoužívejte drůbež, je takřka ve všech prodávaných krmivech a velmi byste si v budoucnu zúžili sortiment.

Pozor na blechy a klíšťata, alergie na jejich kousnutí jsou velmi častá. Chraňte psa i kočku  vhodným antiparazitárním přípravkem odmala a po celý život.

Trpělivost, trpělivost, trpělivost! Zlepšení se u alergických kožních změn dostavuje často až po řadě týdnů či měsíců a ne vždy naplní vaše očekávání. Turistika po veterinárních ordinacích nemusí přinést kýžený efekt. Pokud navíc nepřiznáte, že psa už někdo nějak léčil, riskujete zbytečná vyšetření i opakovanou aplikaci léků, které nezabírají. Ztrácíte čas i peníze.

V případě alergií se doporučuje přidávat do krmení lososový olej, který imunitní systém usměrňuje správným směrem.

zpět