Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Zánět análních žlázek

Anální žlázky (správný název je paraanální) jsou umístěny u psů i koček kolem řitního otvoru a jejich vývod je v místě, kde začíná osrstěná kůže. Pokud bychom si představili řitní otvor jako hodiny, najdeme je na pozici čtyřky a osmičky.

Jedná se o pozůstatek pachových žláz, jak je známe třeba u tchoře nebo skunka, které dosud slouží k označování teritoria. Při kálení roztahující se konečník na žlázky zevnitř zatlačí a dojde k jejich částečnému vyprázdnění. (To je také důvod, proč psi pečlivě očichávají konkurenční hromádky, je to další obdoba psího podpisu.)

Žlázky se tak neustále naplňují a zase vyprazdňují. U nervóznějších psů může docházet při rozčilení k jejich samovolnému vyprázdnění i mimo kálení.

Pokud je vyprazdňování žlázek z nějakých důvodů narušeno, dochází k jejich přeplnění, což vyvolává urputné svědění. Zvíře si olizuje konečník a snaží se drbat posunováním po podlaze, tzv. sáňkuje. Často si také okusuje kořen ocasu. Může dojít až k zánětu, kdy je místo žlázky zduřelé, velmi bolestivé a někdy vzniká píštěl, kterou odchází páchnoucí hnis.

Preventivní vyprazdňování žlázek není vhodné, neboť se jedná o poměrně bolestivý zákrok, který psa zbytečně traumatizuje. Navíc může dojít k postupnému snižování schopnosti žlázek vyprazdňovat se přirozeně a k jejich přeplňování.

K přeplnění žlázek dochází při řidší stolici, kdy přirozený tlak na žlázky není dostatečný. V takovém případě je namístě upravit krmení psa.

V případě přeplnění je nutné mechanické vyprázdnění žlázek, ať už v ordinaci, psím salónu nebo zkušeným chovatelem. Zánět paraanálních žlázek je nutné vždy léčit v ordinaci.

Přeplnění a záněty paranálních žlázek trápí mnohem více psy než kočky, nejvíce zlobí u psů do 15kg váhy. U větších psů se přeplnění nebo zánět vyskytuje spíše výjimečně.

zpět na hlavní stranu