Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Artróza psů a koček

Vše, co víte o artróze u lidí, lze vztáhnout i na zvířata, jen s tím rozdílem, že u lidí má velmi dobrý efekt cvičení a rehabilitace, což u zvířete těžko provedete.

Zdravý kloub je geniální konstrukce, kterou lidé úspěšně okopírovali do řady technických hračiček. Kloub spojuje dvě kosti a cílem tohoto uspořádání je umožnit ohyb v jednom či více směrech. Kde se potkávají dva povrchy, tam vzniká tření, čím větší silou proti sobě působí, tím je tření větší: fyzikální zákony jsou neúprosné a platí i pro klouby. Proto jsou konce kostí pokryty chrupavkou, která je pružná a snižuje tak tlak, kterým kosti proti sobě působí. Navíc vytváří speciální tekutinu, jež funguje jako mazací olej: posun kostí v kloubu je tak hladký a žádné tření nevzniká.

Artróza je stav, kdy zjišťujeme poškození kloubní chrupavky v různém rozsahu.

Bývá doprovázena bolestí, která je ovšem velmi individuální a není přímo úměrná stupni poškození: hodně poškozený kloub může bolet málo a naopak.

Kdy hrozí artróza?
  • když je tlak na klouby příliš velký (nadváha)
  • když jsou konce kostí špatně tvarované (vrozené vady kloubu, dysplázie)
  • když není kloub stabilní a pohybuje se víc, než bylo přírodou plánováno (vadné nebo prasklé vazy)
  • během stárnutí
  • během některých imunitních onemocnění (revmatismus)
Chrupavka je poškozována, postupně mizí a je nahrazována vazivem. Množství kloubní tekutiny se snižuje, neboť vazivo ji tvořit neumí. Tím se zvyšuje tření, které zkázu chrupavky dokoná a konce kostí zůstanou bez ochrany.

V určité fázi života je artróza nevyhnutelná, záleží ale na tom, kdy se dostaví a jak bude bolet.

Léčba je až na výjimky zaměřená na odstranění bolesti a zlepšení pohyblivosti kloubu. Jedná se ale o docela drahou záležitost s řadou vedlejších účinků. Druhou možností je výměna kloubu, což je možnost už velmi drahá. Zejména v případě artrózy skutečně platí, že prevence je mnohem levnější než léčba.

Nejčastější příčinou artrózy psů a koček je nadváha a vrozené vady kloubů či vazů. Méně časté jsou úrazy. Nenechte své zvíře ztloustnout! hubnutí je vždycky mnohem obtížnější. Uvědomte si, že pes ani kočka nevaří, neotevřou si ledničku a přirozeně se rádi pohybují, mají-li příležitost, optimální váha se udržuje mnohem snáze. Nemusíte zvíře vážit, důležité je vždy bez problémů nahmatat žebra.

Kupujete-li granule, dodržujte doporučené dávkování. Při prvních příznacích „nabalování“ tuku přejděte na granule light.

Pozor na přemíru pohybu u štěňat, především těch velkých plemen. I zdravé štěně může při přetěžování vyrůst v jedince s vážně poškozenými klouby. Spočítejte si, kolik kroků uděláte vy a kolik pes a zda je tento počet adekvátní jeho velikosti a věku. Dítě také neberete na padesátikilometrové túry.

Používejte místo obojku postroj, kromě toho, že si pes neničí krční páteř a průdušnici, snadno zjistíte, kdy jde váha nahoru. Jakmile začnete mít problémy se zapínáním, nic si nenamlouvejte a začněte s dietou.

Při prvních známkách bolesti v kloubech začněte podávat kloubní výživu, jedná se o látky, které jsou obsaženy v kloubní tekutině jako např. chondrotinsulfát a glukosamin. Artrózu neodstraní, protože poškozená chrupavka se už neopraví, ale snižují zánět a bolest. Vhodná je i preventivní měsíční kúra vždy na jaře a na podzim.

Velmi dobrý efekt na artrózu má podávání lososového oleje. Vhodný je zejména u artróz ve pozdějším věku.

Nikdy nepodávejte zvířatům lidské léky! Při bolestech (kulhání, obtížné vstávání) je Ibalgin sice po ruce, ale u psa nebo kočky může vyvolat velmi vážné zdravotní obtíže (např. proděravění žaludku či selhání ledvin). Veterinář má k dispozici bezpečnější i účinnější možnosti, např. tabletu, která působí celý měsíc, nebo sirup šetrný k zažívání.

zpět na hlavní stranu