Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Blechy (nejen) v zimě

Je značně rozšířený mylný názor, že protiparazitární přípravky se psům a kočkám dávají od jara do podzimu a přes zimu to není třeba. Tuhle fámu musel pustit do oběhu nějaký přítel blech, protože díky této radě právě přes zimu dochází k masivnímu zablešení zvířat a domácností, kde se zdržují - a blech se pak jen tak nezbavíte.

Blechy se na rozdíl od klíšťat neukládají k zimnímu spánku, jsou problémem celoročním. Během zimy je o nich naopak slyšet víc, protože kočky se sdružují v hlavním "mrouskacím" období od ledna do března a psi zase vyňuchávají v hromadě dřeva zahrabané ježky. (Ježčí blechy velmi rády opustí studeného hostitele a vezmou zavděk aktivním teplokrevným psiskem.)

Počátek zablešení svého zvířete většinou majitelé přehlédnou. Na problém je pak upozorní buď záhadný ekzém - u kočky na krku nebo na zádi, u psa typicky na zádi - nebo kousance na vlastním těle.

Pak nastává panika a snaha se blech pokud možno okamžitě zbavit. Jenže to nejde tak rychle! Jakmile na zvířeti najdete blechy, máte už místo, kde se pohybuje, totálně zamořené blešími vajíčky, která se musí postupně změnit na dospělou blechu, aby bylo možné ji zahubit - a to se stane až v momentě, kdy vleze do psího nebo kočičího kožichu. Ano, existují přípravky, které likvidují blechy a jejich vajíčka i mimo zvíře, ale ty nejsou vhodné k použití doma - jedná se o velmi účinné a tudíž značně toxické látky.

Jediná možnost jak odblešit byt je zatnout zuby, nasadit zvířeti preparát, který funguje, a pak čekat 2-3 měsíce, než blechy postupně zmizí. Ano, skutečně to trvá 2-3 měsíce.

Chcete-li tuto dobu zkrátit, můžete denně vysávat veškeré prostory a čalouněný nábytek, ale pozor, jen nasucho. Nepoužívejte mokré čištění ani nestírejte, vlhko blechám dělá vysloveně dobře.

Zvířecí pelech perte každý týden na 60C nebo strčte přes noc na mráz (v igelitce klidně do mrazničky). Nestačí jednou, pes i kočka si tam blechy zase nanesou z jiné části bytu.

Odblešení zvířete musíte opakovat každé 3-4 týdny! Zatímco v prevenci lze uvažovat o intervalech 6-8 týdnů, při aktivním zablešení je třeba udržovat vyšší hladiny preparátu.

A poslední rada: jakmile zjistíte blechy, musíte nechat ošetřené zvíře procházet všude, kam chodilo předtím. Funguje totiž jako blecholapka. Nejčastějším omylem je vyhodit ho ven nebo zavřít v jedné místnosti - jenže ty blechy už doma máte a když nebudou mít k dispozici psa nebo kočku, pustí se do vás.

No není lepší myslet na odblešení celý rok? 

zpět