Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Cestujeme se psem (nebo s kočkou)

Nastává doba dovolených a s ní také každoroční otázka - kam s ním? (míněno se psem nebo s kočkou.)

Někdo požádá příbuzného nebo souseda, aby mu zvíře obstaral, někdo objedná pobyt v útulku a někdo se rozhodne, že chlupatého člena rodiny vezme s sebou. Je to tak správně? Přijde na to, kdo v tom chlupatém kožíšku vězí.

Kočky jsou až na výjimky velmi úzce spojené s prostředím a méně s lidmi. Ne že by jim nevadilo, když na pár dnů zmizíte, ale bude jim to vadit podstatně méně, než když zmizí jejich oblíbený gauč, lednice a vůbec všechno, na co jsou zvyklé. Změnu prostředí většinou nesou hodně špatně a nejsou-li na tento režim navyklé odmala (pravidelný pobyt na chalupě), nedoporučuji to vůbec zkoušet.

Nechte je doma a domluvte se někým důvěryhodným, že tam obden zaskočí vyměnit vodu, zkontrolovat plnou misku a otevřít kapsičku. Až se vrátíte z dovolené, bude vám to vyčteno hlasitým mňoukáním a zřejmě také vykonáním potřeby třeba do postele, ale to se dá přečkat. Je to podstatně lepší než nechat vystresovanou kočku prchnout do neznáma.

Psi snáší cestování lépe - většinou. Musí pochopitelně jezdit s vámi v autě od štěněcího věku ( a to nejen k veterináři), ale není důvod, proč by na dovolenou, a to i do ciziny, nemohli s vámi. Na co dát pozor, aby se zasloužený odpočinek nezměnil v noční můru a promrhané peníze?

1) V tuzemsku je povinnost mít platné očkování proti vzteklině - před cestou doporučuji zkontrolovat očkovací průkaz. Dále je určitě vhodné dát preparát proti blechám a klíšťatům. Doporučuji, aby měl pes na sobě neustále telefonní číslo - obojek se známkou od veterináře, kterou dostáváte při očkování proti vzteklině, či štítkem s Vaším telefonem (můžete nechat i vyšít číslo na obojek). Nové možnosti skýtá QR kód (viz minulý článek). Zkrátka něco, co umožní komukoliv Vás zkontaktovat, když se pes náhodou zaběhne.  Lidem se nechce chytat neznámého psa a někam ho vozit a jejich snaha zaangažovat úřady se často setkává s neochotou - vytočit telefonní číslo je snadné, takže to pravděpodobně udělají.

2) Chcete-li cestovat do ciziny, není většinou možné se rozhodnou večer před odjezdem, protože v rámci EU sice existuje volný pohyb osob, ale ne volný pohyb psů. Váš pes musí mít VŽDY vystavený a zaevidovaný europas - a předtím musí být očipován a PŘI nebo PO vystavení pasu očkován proti vzteklině. Vakcinace proti vzteklině ( a tím i vystavení pasu) proběhnout nejméně 3 týdny před příjezdem do země.

Velká Británie, Irsko, Malta a Finsko k tomu navíc požaduje, aby byl pes 120-24 hodin před příjezdem do jejich země odčerven (údaj musí být v pasu podepsán veterinářem), některé státy chtěji osvědčení, že je zdravý (opět ověřeno v pasu)... a tak dále. Určitě doporučuji informovat se přes konzulát nebo přes veterinární správu příslušného státu (pomoc by Vám měla naše státní veterinární správa, přinejmenším alespoň dát odkaz, kde potřebné informace najdete). Jet jen tak na blind a spoléhat na to, že se nic nestane, je docela riziko - pokud Vás ve vyhmátnou ve vnitrozemí, pes poputuje do státní karantény na Vaše náklady, pokud na hranicích, můžete uvíznout v zemi nikoho - nebudete moci ani vpřed ani zpět.

Pes by měl mít kromě vztekliny i plné očkování proti ostatním psím nemocem, zejména jižní kraje nemají v psí populaci příliš dobrou nákazovou situaci. A vždy je dobré dát spot-on proti klíšťatům, svrabu, blechám a difilarióze. (pozn. Difilarióza je parazitární onemocnění vyskytující se na jihu Evropy. Parazit žije v krevním oběhu psa, přenáší se hmyzem a léčba je docela problematická, nehledě na to, že nakažený pes zavléká toto onemocnění na naše území. Podání speciálního spot-on preparátu nakažení brání. )

zpět