Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Chronická gastritida (zánět žaludku)

Chronický zánět žaludku je záludné onemocnění, které dokáže potrápit nejen zvíře, ale i jeho majitele. Jeho příčinou bývá alergie na přijímanou potravu - žaludek zareaguje zánětem, který snadno přechází do chronického, tj. setrvalého stavu. Vyskytuje již u malých štěňat, stejně tak se může objevit až v pozdním věku.

Pacient s chronickou gastritidou trpí nechutenstvím a zvracením nalačno, zejména v noci nebo ráno. Intenzita příznaků kolísá - období poměrného klidu střídají několikadenní intenzivní potíže. Pacient postupně hubne, je nevrlý, celkově neprospívá. Čím déle stav trvá, tím závažnější nevratné poškození žaludku nastává.

Běžná chronická gastritida zvíře neohrožuje bezprostředně na životě - zvíře si občas ublinkne, majitel loužičku utře, zanadává si a do ordinace nejde. Tento stav je ale pro zvíře nepříjemný (vzpomeňte si na vlastní překyselený žaludek nebo nevolnost), navíc  bez léčby se stav žaludku nevratně zhoršuje. Proto byste měli navštívit ordinaci při každém zvracení, které trvá víc než 3 dny nebo se opakuje častěji než 3x měsíčně. Pozdě zahájená léčba už nemusí být účinná.


Podezření na chronickou gastritidu lze vyslovit až po vyloučení jiných možností - opakovaným zvracením se projevuje také onemocnění ledvin, jater a slinivky břišní, ucpání střev, začervení, zánět dělohy atd. Definitivní diagnózu je možné stanovit až po endoskopickém vyšetření žaludku.

Většinu chronických gastritid lze vyléčit (zejména na počátku onemocnění) pouhou změnou krmení - jak již bylo řečeno, v pozadí potíží bývá alergie na krmení. Nasazením vhodné diety potíže většinou ustávají. Velmi dobře také pacienti reagují na léky snižující tvorbu žaludečních šťáv.

K okamžité úlevě je možné podat léky zmírňující zánět. Vzhledem k celé řadě vedlejších účinků by se měly podávat jen jako krátkodobé opatření nebo v případě, že není pozitivní odezva pacienta na dietu.

zpět