Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Cizí předmět v trávicím traktu

Zvířata často spolknou věci, se kterými si jejich zažívání neví rady. Kočky milují špulky s nitěmi, psi dokáží pozřít předměty jako dámské spodní prádlo nebo zapomenutý kousek koberce.

Někdy tahle hra zvířeti projde a cizí předmět dokáže vyjít ven - ať už předem nebo zadem. Jindy se v trávicím traktu zaklíní a pak začíná boj o život. Záleží vždy na tom, v jakém místě k tomu dojde a jak daný předmět trávicí trakt poškodí.

Na pozření cizího předmětu může (ale taky nemusí) ukazovat přetrvávající zvracení, nechutenství, střídání dnů, kdy se daří lépe a dnů, kdy je to horší. Může být zástava stolice, ale stejně tak může být průjem nebo i formovaný trus. Zkrátka, cizí předmět v trávicím traktu se projevuje velmi neurčitě a proto byste každý zažívací problém, který trvá déle než 48 hodin (byť se jeví třeba i banálně), měli řešit s veterinárním lékařem. Jste-li svědky toho, že zvíře něco nepoživatelného pozřelo, je namístě jít do ordinace ihned na vyvolání zvracení

Pokud cizí předmět zůstane ležet v žaludku, je to situace vcelku dobře chirurgicky řešitelná. Pokud se mu ale podaří dostat do střeva, přežití zvířete záleží na mnoha okolnostech.

Jedná-li se o předmět, který střevo ucpe, ale neporaní (gumová hračka, igelit, míček apod.) a je  včas diagnostikován a následně chirurgicky odstraněn, zvíře se rychle zotaví bez následků. Podstatně horší prognózu mají zastaralé případy, při kterých už došlo k odumření utlačované části střeva, neboť je nutná resekce, tj. odstranění poškozené části. Problémové jsou zejména partie hned za žaludkem, které se odstranit nedají nebo dají, ale pouze s vážnými trvalými dopady na zdraví.

Velmi nebezpečné jsou různé provázky, nitě a textilie - ty se totiž většinou jedním koncem někde zaháknou ( u koček typicky za kořen jazyka), a druhý konec projde až do střev, která se kolem nich omotávají a prořezávají se. Stejně tak ostré předměty (pecky, bakelit) dokáží střevo rozkrájet jako ostrý nůž. Jakmile je jednou střevo porušeno a jeho obsah vyteče do dutiny břišní, je prognóza už velmi nejistá, neboť se velmi rychle rozvíjí sepse způsobující totální rozvrat těla a úhyn nebo nutnost euthanasie.

Prevence cizího předmětu v trávicím traktu je docela obtížná – zabraňte štěněti nebo žravému psovi, aby nesežral něco nevhodného! Je ale dobré alespoň omezit rizika na minimum a odstranit z dosahu předměty, které do zvířecího žaludku nepatří. Pozřený kámen nenadělá zdaleka takovou škodu jako obyčejná špulka nitě.

 

zpět na hlavní stranu