Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Cizí předmět v uchu

Cizí předmět v uchu zvíře pořádně potrápí – a dokonce ho může přivést až k euthanasii. Jak se do ucha něco dostane a proč to může způsobit tak vážné potíže?

Ucho má tři části: vnější ucho, které sahá od ušního boltce až po bubínek, střední ucho, které zahrnuje dutinu za bubínkem a jsou zde umístěné sluchové kůstky, a vnitřní ucho tvořené nervovou tkání a končící v mozku. Vnější ucho vede zvukové vlny k bubínku – zvířata natáčí boltce jako radary, aby je dokázali co nejlépe zachytit. Střední ucho přenáší zvukovou vlnu  bušící na bubínek přes sluchové kůstky (kladívko a kovadlinku) do vnitřního ucha a to jej převede na nervové impulsy a pošle do vyhodnocovacího centra v mozku. Ve vnitřním uchu je také uložen rovnovážný aparát, díky kterému jsme schopni koordinovaného pohybu. Pro činnost ucha je nezbytná součinnost všech tří oddílů, přičemž čím hlubší struktura ucha je narušena, tím jsou následky závažnější.

Jaký cizí předmět se může do ucha dostat? U zvířat jsou to nejčastěji parazité a pak různá semena a osiny trav nebo kousky slámy, kterou chovatelé občas používají na vystlání boudy nebo na které si tak rády hoví kočky někde ve stodole.

Při postižení vnějšího ucha se zvíře snaží cizího předmětu zbavit – třese hlavou, škrábe se v uchu, tře si ho o podlahu. Z ucha může a nemusí vytékat tekutina, často značně zapáchající. Při zasažení středního ucha se může přidat teplota, zvíře nosí hlavu nakřivo, nežere. Při zasažení vnitřního ucha je porušena v různém rozsahu rovnováha – zvíře se neudrží na nohou, točí se dokola, padá.

Cizí předmět v uchu nemůže majitel odlišit od běžného zánětu, proto je nutné vždy vyšetření v ordinaci. Zatímco z vnějšího ucha se cizí předměty odstraňuje vcelku dobře, ze středního nebo vnitřního ucha to je již prakticky vyloučeno a musí nastoupit agresivní antibiotická terapie, která zabrání celkové sepsi – cizí předmět s sebou vždy nese bakterie. Včas provedené vyšetření může v řadě případů zamezit nejhoršímu, neboť dostane-li se cizí těleso až do vnitřního ucha, zůstávají často trvalé následky.

Prevence průniku cizího předmětu do ucha je omezená, zejména pohybujete-li se s ním v přírodě. Dávejte aspoň pozor na první příznaky a zbytečně neodkládejte vyšetření. A nikdy zvířeti nestrkejte do ucha žádné tampony, protože místo vyčištění můžete cizí předmět zastrčit ještě hlouběji.

zpět na hlavní stranu