Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Cushingův syndrom

Toto prapodivně znějící onemocnění (čte se kašink) se začíná vyskytovat stále častěji, a jedná se o nadměrnou činnost nadledvinek.

Nadledvinky jsou párové žlázky, které, jak již název naznačuje, jsou uloženy nad ledvinami. Jsou malinké, a přesto bez nich není život možný. (Vysvětlovat složité hormonální funkce a jejich vzájemné vztahy je nad rámec populárně-naučného článku, u zkoušek se jedná o obávanou otázku, na které pohořel již nejeden student.)

Hormonů nadledvinek je celá řada, se švýcarskou přesností řídí využití minerálů a cukru, a chod organismu v případě zátěže. Nejznámější z nich je adrenalin - hormon, jež zajišťuje přežití ve stresové situaci. Je-li hormonů nadledvinek málo, hrozí náhlá smrt, je-li jich mnoho, hrozí úmrtí v důsledku vyčerpání, protože tělo jede na krizový chod a spaluje ostošest.

Cushingův syndrom se objevuje stále častěji u malých plemen psů v druhé polovině života, tj. starších 7-8 let. Nemocný pes začne být unavený, přibírá na váze, hlavně na břiše, jeho srst je jemná jako u štěněte, mohou se objevit i nesvědivé lysinky.  Příčinou nemoci jsou buď nádory mozku či přímo nadledvinek nebo dlouhodobá léčba vysokými dávkami kortikoidů.

K diagnóze je potřeba podat injekčně speciální látku a odebrat krev před a po její aplikaci. Toto vyšetření je velmi přesné a cenově se pohybuje kolem 1500-2000Kč. Jakmile je Cushingův syndrom stanoven, nastává rozhodnutí, co dál. Tato nemoc je v současné době dobře léčitelná, ale léčba je bohužel poměrně drahá - počítejte řádově v tisících měsíčně, záleží, kolik léku bude denně potřeba a jak často se budou muset provádět kontrolní testy. Léčba je doživotní, Cushing je léčitelný, ale ne vyléčitelný. Bez léčby pes v krátké době uhyne.

Prevence tohoto onemocnění záleží na příčině. Je-li příčinou nádor na mozku nebo v nadledvinkách, předejít tomu nelze. Pokud je na vině podávání kortikoidů, tam řešení je. Místo pohodlného podávání prednisonu si dejte si práci se složitějším postupem kombinujícím více léků a metod, aby bylo možné se bez kortikoidů obejít nebo je alespoň snížit na bezpečné minimum.

zpět