Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Zánět kůže ("ekzém")

Příčin zánětu kůže je celá řada a pro usnadnění diagnózy je vhodné vědět, co bylo dříve: změny na kůži (lupy, stroupky, vřídky), které si zvíře začalo drbat, nebo svědění bez zjevné příčiny s následným objevením kožních změn?

V prvním případě se bude jednat o bakteriální, kvasinkové nebo plísňové onemocnění často v kombinaci s parazity, v tom druhém je na místě obávat se alergie, ať už kontaktní nebo celkové. V rozvinuté podobě se vyskytují oba příznaky dohromady: změny na kůži a svědění.

Při léčbě je důležité pokusit se najít a odstranit příčinu a léčit postiženou kůži.

Léčba kůže spočívá v ostříhání postižených míst, aby se dobře udržovaly v čistotě, a časté koupání v dezinfekčních šampónech. Při silném svědění se místně aplikují přípravky s kortikoidy. Pokud je kůže hodně poškozená, zvažuje se i podávání antibiotik.

Mnohem obtížnější je najít skutečnou příčinu, proto je léčba mokvavých ekzémů velmi zdlouhavá a ne vždy stoprocentně úspěšná. Přesto můžete udělat hodně pro výrazné zmírnění potíží.

Psa i kočku pravidelně kartáčujte a kontrolujte stav kůže zejména v podpaží, na břiše a na hlavě. Pokud zjistíte nějaké změny, nečekejte, jak se vyvinou a jděte k veterináři co nejdříve. U většiny kožních onemocnění platí čím dříve, tím lépe.

Pokud se zvíře začne intenzivně drbat a na kůži není nic vidět, ošetřete ho antiparazitáním přípravkem. Je-li opatření bez efektu, vykoupejte ho v dezinfekčním šampónu a na závěr opláchněte vlažnou vodou se lžící octa. Pokud nedošlo ke zlepšení, musíte k veterináři. Nečekejte, až si kůži rozdrbe do krve.

Kartáče a hřebeny k údržbě srsti udržujte v čistotě.

Pečujte o chrup vašeho zvířete. V případě zánětu dásní hrozí při olizování riziko přenosu infekce i na kůži.

zpět