Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Diabetes

Tomuto onemocnění se lidově říká cukrovka, neboť je pro něj typická vysoká hladina krevního cukru. Za regulaci krevního cukru zodpovídá inzulin, hormon slinivky břišní, proto se diabetes často objevuje při poškození tohoto orgánu (akutní nebo chronický zánět slinivky, obezita, autoimunitní destrukce, úraz). U fen je výskyt diabetu spojen s podáváním hormonální antikoncepce.

Proč je inzulín potřeba?  Zjednodušeně řečeno, krevní cukr je palivo, na které „jede“ naše tělo a inzulín provozovatel čerpací stanice. Palivo vyrobené z přijaté potravy ukládá do zásobníků, ze kterých pak čerpají motory všech našich tělních strojů. Bez inzulínu se cukr neukládá a koluje v krvi. Vysoká hladina krevního cukru tělo poškozuje, proto se ho snaží vyloučit ven močí. Tím ho ale ztrácí a když ho potřebuje, nemá ho kde vzít. Musí začít štěpit tuky a bílkoviny.

Diabetes se proto projevuje hubnutím, zvýšeným příjmem tekutin a zvýšeným močením. Neléčený diabetes psů i koček končí úmrtím v důsledku naprostého vyčerpání. Léčba spočívá v podávání inzulínu, dodržování diety a úpravě pohybového režimu. U fen je vždy vhodné provést kastraci, která může diabetes odstranit - za předpokladu, že zde byl zapříčiněn vysokou hladinou hormonů.    Při dobré spolupráci veterinárního lékaře a majitele zvířete je prognóza dobrá a diabetický pes nebo kočka se dožívá normálního stáří. Vždy se ale jedná o vážně nemocné zvíře, které potřebuje setrvalou a důslednou péči.

Co je pro zvládnutí diabetu důležité?

Základem léčby diabetu je každodenní podávání inzulínu formou podkožních injekcí. Inzulín aplikujete doma ve stejnou dobu vždy ráno po nakrmení.Nemusíte se toho bát, zvládnete to bez potíží. Kdo chce mít aplikaci komfortnější, může si zakoupit aplikátor, tzv. pero. (Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem, jakou formu inzulínu použije, je to jako s elektronickými čtečkami knih, univerzální pero neexistuje, vždy tvoří celek s inzulínem.)

Dodržujte intervaly předepsaných kontrol. Zpočátku jsou nutné kontroly častější, aby byla stanovena optimální hladina inzulínu. Po stabilizaci stavu se mohou kontroly provádět 1x měsíčně - jsou tedy nutné i nadále, protože se potřeba inzulínu může během života zvířete měnit. Zvýšená hladina krevního cukru, třebaže se navenek nemusí projevit, poškozuje ledviny, oči a nervové tkáně.

Omezte intenzivní pohyb zvířete. Zdravé zvíře vytváří inzulín podle toho, kolik potřebuje cukru - při intenzivní práci potřebuje cukru víc, a tak slinivka vyrobí více inzulínu. Diabetický pacient tuto možnost nemá, a proto hladina inzulínu nekopíruje jeho potřebu. Při nadměrné námaze se cukr v krvi vyčerpá a další se neuvolní. Hrozí tak diabetická krize.

Mějte po ruce cukrový sirup pro případ diabetické krize. Svařte 3 lžíce cukru s 1dl vody a uchovejte v lednici. Diabetická krize se dostavuje při nízké hladině krevního cukru (vyčerpání, předávkování inzulínu) a projevuje se zmateným chováním, padáním, křečemi až bezvědomím. V takovém případě okamžitě podávejte sirup do tlamy, dokud se zvíře nevzpamatuje. Potom musíte ihned na kontrolu.

Dodržujte dietní opatření. Základem výživy je vyvážené krmivo s vyšším obsahem vlákniny, denní dávku je třeba přesně odměřovat a krmit vždy ve stejnou dobu. U koček a malých psů je vhodná speciální dieta, u velkých psů můžete z cenových důvodů použít kvalitní granule pro psy (podle hmotnosti adult nebo light), ke kterým můžete přidávat lžíci ovesných vloček a dvě lžíce masa nebo tvarohu. Mimo hlavní jídlo nesmíte podávat žádné pamlsky nebo jiné přídavky, neboť by rozkolísaly hladinu krevního cukru. Krmte 2x denně, tj. denní dávku rozdělte na dva díly, první podejte ráno před aplikací inzulínu a druhou za 8 hodin.

zpět