Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Hot spot (pyotraumatická dermatitis)

Hot spot znamená v překladu horký bod, což velmi přesně vystihuje podstatu onemocnění. Vzniká nejčastěji v letních měsících a příčin je celá řada - zapaření mokré srsti, kousnutí blechou nebo klíštětem, poranění trnem nebo osinou apod. Vyskytuje se častěji u psů, problém ale může vzniknout i u koček.

Postižené místo začne bolavě svědit a zvíře si je začne okusovat a lízat. Čím více se snaží, tím více místo bolí a svědí, proto si ho líže a okusuje stále intenzivněji. Během několika desítek minut vznikne rozsáhlá, velmi bolestivá rána, ve které se dobře daří infekci. Bez včasné léčby dojde k hlubokému zánětu kůže s tendencí šířit se do okolí.

Jak postupovat?

Místo co nejdříve vydezinfikujte a pak opláchněte heřmánkem. Pokud vaše zvíře stále jeví o ranku zájem, nasaďte do druhého dne límec. Pokouší-li se i druhý den  si místo odrbávat, lízat nebo vykusovat, zajděte do veterinární ordinace. Hot spot vzniká až neuvěřitelně rychle, zato hojení zabere i týdny.

A jak tomuto problému předcházet?

Na počátku hot spotu často stojí kousnutí blechy nebo klíštětem. Antiparazitární ochrana je nezbytná zejména u psů a koček s hustou a dlouhou srstí, kde je parazit prakticky neviditelný.

Nedovolte svému psu koupat se tam, kam byste nevlezli sami. Voda znečištěná např. sinicemi dráždí kůži a snadno dojde k zapaření. Pokud zaplavání neodolá, doma ho vykoupejte ještě jednou a na závěr opláchněte čistou vodou, do které jste přidali lžíci octa.

Psa i kočku pravidelně pročesávejte. Pod zacuchanou srstí kůže nedýchá a daří se tam parazitům i bakteriím. Když už nic jiného, zjistíte problém včas a ne až je rána hluboká.

NIKDY NEDĚLEJTE:

Nezasypávejte ránu Framykoinem (natož prošlým), nemazajte na ni žádnou mast. Váš dobrý úmysl se promění v noční můru, prášek nebo mast vytvoří krustu, pod kterou rána velmi rychle zhnisá.

zpět