Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Hyperthyreóza

Hyperthyreóza je onemocnění způsobené nadměrnou činností štítné žlázy a postihuje zejména starší kočky (10 let a starší).

Kde leží štítná žláza, většina lidí ví, je to na krku po stranách ohryzku. Štítná žláza produkuje hormony - látky, které řídí určitou část našeho těla. Hormony štítné žlázy se nazývají tyroxiny a jsou to superřiditelé - určují, jak rychle naše tělo bude pracovat. Je-li jich málo, tělo jede na půl plynu ve všech oblastech, je-li jich hodně, tělo má plyn až u podlahy.

Příčinou onemocnění jsou nádory štítné žlázy, které nekontrolovaně produkují hormony a zvyšují tak jejich hladinu. U koček jsou většinou nezhoubné, u psů většinou zhoubné, ale u psů se toto onemocnění vyskytuje naštěstí velmi málo. Nemocné zvíře typicky hodně žere a přesto hubne, je ustrašené, lekavé až hyperaktivní. Srst je naježená a může vypadávat. Asi 10% zvířat je naopak apatické a nemá chuť k jídlu, hubnutí se pak může přičítat právě nedostatečnému příjmu potravy.

K diagnóze hyperthyreózy je nutný odběr krve, ve které se kromě základního vyšetření stanoví i hladina tyroxinu, ta je v tomto případě zvýšená.

Léčba hyperthyreózy je náročná, neboť se jedná o nádorové o nemocnění. V úvahu připadá chirurgické odstranění nádoru na specializovaném pracovišti a/nebo chemoterapie. Zatímco u koček je prognóza dobrá a kočky se po odstranění nádoru dožívají normálního věku, u psů tomu tak není - jak již bylo řečeno, jedná se většinou o zhoubné nádory, které velmi rychle metastazují do plic. Vždy je proto nutné další vyšetření (biopsie a histologické posouzení, rentgen plic atd.)

zpět