Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Hypothyreóza

Hypothyreóza je nedostatečná činnost štítné žlázy, která stojí za celou řadou chronických onemocnění jako jsou různé kožní vyrážky nebo opakované záněty uší.

Kde leží štítná žláza, většina lidí ví, je to na krku po stranách ohryzku. Štítná žláza produkuje hormony - látky, které řídí určitou část našeho těla. Hormony štítné žlázy se nazývají tyroxiny a jsou to superřiditelé - určují, jak rychle naše tělo bude pracovat. Je-li jich málo, tělo jede na půl plynu ve všech oblastech.

Příznaky nedostatečné činnosti štítné žlázy jsou jiné u mláďat a jiné u dospělých jedinců. U mláďat je nepřehlédnete - štěně nebo kotě je neduživé, neroste, má velkou hlavu, je celé oteklé a "tupé", dochází k mentální retardaci. V dospělosti jsou projevy různé, ale nejčastěji je nemoc odhalena kvůli nadměrnému línání a kožním problémům nebo zánětům uší, které se nedaří vyléčit.

Nedostatečná funkce štítné žlázy se vyskytuje zejména u velkých plemen psů, střední a malá plemena jsou postižena méně často (to platí i pro kočky). Onemocnění se většinou objevuje v první polovině života, ve stáří 1-7 let.

Nedostatečná činnost štítné žlázy imituje stárnutí. Majitelé přičítají rostoucí nechuť k pohybu či zpomalení reakcí vyššímu věku. Po zahájení léčby se nestačí divit, jak jejich starý kamarád ožil.

Hypothyreróza může být i příčinou srdečního onemocnění. Při včasném řešení problému se pacient vyhne předčasnému srdečnímu selhávání.

K diagnóze hypothyreózy je pouze odběr krve, ve které se kromě základního vyšetření stanoví i hladina tyroxinu.

Pokud se snížená činnost štítné žlázy potvrdí, stačí denně podávat hormonální tabletku a výsledky se během několika týdnů dostaví. Léčba je finančně snadno dostupná i pro majitele velkých psů.

Prevence tohoto onemocnění neexistuje. Včas zahájená léčba u mláďat vede k normálnímu vzrůstu i psychice.

zpět