Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Komplex kočičí rýmy

Komplex kočičí rýmy zahrnuje spoustu bakterií a virů, které samostatně nebo ve vzájemné spolupráci způsobují nakažlivou rýmu koček. Odlišovat jednotlivé původce nemá pro praxi význam, protože léčba je v podstatě stejná - v tomto případě se zaměřujeme na odstranění příznaků a méně se zabýváme příčinou.

Komplex kočičí rýmy způsobuje kočce potíže na dvou místech - v horních cestách dýchacích a v očích. Typický pacient je kotě z ulice, kterého se někdo ujal. Kotě kýchá, teče mu z nosu a má zánět spojivek, často hnisavý, zasahující i rohovku. Takové oko je zakalené a kotě na něj může po zbytek života špatně vidět nebo zcela oslepnout.

Komplex kočičí rýmy spojený s hnisavým zánětem oka a/nebo hnisavou rýmou je nutné co nejdříve léčit antibiotiky. Zejména hnisavá rýma ohrožuje kotě na životě - nemůže dýchat a nežere ani nepije.

Komplex kočičí rýmy je doživotní onemocnění. (Je to stejný problém jako třeba opar u lidí.) Jakmile zvíře poprvé onemocní, virus se stává trvalou součástí jeho života a je držen na uzdě imunitním systémem. Příznaky rýmy a/nebo zánětu spojivek se objevují tehdy, když tento systém selhává nebo je přetížený z jiného důvodu, např. při stresu, začervení, zablešení, nekvalitní stravě atd.

Vakcinace proti komplexu kočičí rýmy významně snižuje výskyt a závažnost onemocnění. Vakcinují se koťata ve věku 2 měsíců. Vzhledem k tomu, že v době vakcinace již mohou být bacilonosiči, vakcinace nemusí 100% chránit. Průběh nemoci je ale lehčí.

Podpůrným prostředkem je lysin, který napomáhá imunitnímu systému se s virem vypořádat. Speciální přípravky pro kočky mohou onemocnění  zcela utlumit.

Kvalitní strava, zejména dostatek vitamínů, pravidelné odčervování a odblešování jsou základem zvládání komplexu kočičí rýmy po celý kočičí život. Každé zanedbání znamená stres, který umožní znovupropuknutí nemoci.

zpět