Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Zánět spojivek

Zánět spojivek, neboli konjunktivitis, je velmi častý problém jak u psů tak u koček. Tak častý, že ho většina lidí dokáže zdiagnostikovat sama a správně také zahájit léčbu. Málokdo ale ví, že se z obyčejného zánětu spojivek může vyvinout stav, který během jediného dne končí nezvratným poškozením oka.

Nejdříve si trochu osvětlíme anatomii oka. Spojivka je ta růžová plocha, kterou vidíte, když odchlípnete spodní víčko. Správně má být světle růžová a vlhká. Rohovku nevidíte - je to průhledná vrstva pokrývající duhovku, barevnou část oka, podobně jako kontaktní čočky.

Zánět spojivek se zpočátku projevuje výrazným slzením a mhouřením oka, oko je zarudlé, zvíře si ho může třít tlapkou. V tomto stadiu může zánět zůstat dlouhou dobu, záleží na příčině onemocnění. Nebo se začne zhoršovat - výtok je žlutavý, ráno je oko zalepené a bez vyčištění jej zvíře neotevře. V tomto stavu jde již o čas, protože zánět snadno přeskočí na rohovku a nevratně ji poškodí - jakobyste měli v okně mléčné sklo místo průhledného.

Příčin zánětu spojivek je celá řada - poranění, infekce a alergie, zejména posledně jmenovaná stojí za opakujícími se záněty spojivky u psů. U koček se zase velmi často vyskytuje virové onemocnění podobné oparu u lidí až na to, že místo puchýře na rtu se zanítí spojivka. Tady je na místě léčit celkové onemocnění a ne jenom výtok z oka.

Na počátku zánětu vystačíte s dezinfekci oka - dobrý je ophtalmoseptonex v kapkách nebo masti. Čistíte-li oko 3-4x denně, zánět často do týdne odezní. Jakmile se ale objeví jiný výtok než vodnatý (hlen, hnis), je nutné nasadit antibiotika.

Antibiotická léčba  patří vždycky do rukou lékaře. Nikdy nenasazujte oční mastičky, které jste vy nebo váš soused někde vyštrachali. Hraje se o funkci oka, na nějaké domácí experimenty není čas.

zpět