Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Kortikoidy

Málokterý lék vzbuzuje takové vášně jako kortikoidy. Všeobecné mínění sdílené na sociálních sítích je pasuje do podoby absolutního zla a lékař, který je použije, nemá dobrou pověst. Lidé se jim vyhýbají, snaží se je nepodávat dětem i zvířatům... a pak se diví, že se zdravotní stav rapidně zhoršuje a obviňují lékaře, že špatně léčí.

Co to vlastně je, ty kortikoidy?

Nejznámějšími kortikoidy jsou léky Prednison a Medrol. Jedná se hormony nadledvinek, které tělo normálně produkuje. Působí především protizánětlivě: jsou tedy vynikající na veškeré možné alergie, záněty kloubů, šlach a vazů. Zlepšení nastává velmi rychle, takřka zázračně - zmizí svědění i bolest. Jenže jako každý hormon působí  komplexně na celé tělo a při dlouhodobém používání vysokých dávek se dostavují vedlejší účinky - od kožních změn, přes žaludeční potíže až po celkové selhání organizmu. Po dlouhodobém používání vysokých dávek!

A tady leží i řešení, jak využít vynikajících účinků kortikoidů a neohrozit přitom zdraví a život pacienta. Vysoké dávky se používají pouze krátkodobě, v řádu několika málo týdnů, je-li nutné dlouhodobé užívání, dávka se postupně snižuje na nejnižší účinnou hladinu.

Zásadou bezpečného podávání je nasadit na začátku vysokou dávku, která se postupně snižuje. Opačný postup - jít z nižší dávky postupně na vyšší je k ničemu. Nezapomínejte, že tělo si tento hormon tvoří samo, a pokud jej dostává zvenčí, vlastní tvorbu omezí. Efekt se tedy nedostaví, protože hladina je stále stejná.

Kortikoidy je nutné vysazovat postupně - tělo při jeho podávání zlajdalo a vlastního hormonu tvoří málo. Při náhlém vysazení nestačí zareagovat a bez kortikoidů se neobejde. Mohl by se dostavit až kolaps! Objeví-li se nějaké vedlejší účinky, nevysazujte lék bez konzultace se svým lékařem.

Kortikoidy se v současné používají méně při léčbě pohybových potíží - tam je nahradily léky se zkratkou NSAID (z lidských léků sem patří třeba brufen, meloxivet), ale stále mají místo v léčbě alergií, autoimunitních nemocí, akutních zánětů ohrožujících funkci orgánu - indikací je celá řada. Až na výjimky se používají krátkodobě ve vysokých dávkách s postupným vysazováním. Efekt je pak velmi dobrý a riziko nežádoucích účinků velmi malé.

Je-li potřeba dlouhodobé používání (jiná léčba nepřinesla efekt), je vždy na místě dbát i ostatních doporučení lékaře (i když jsou třeba časově náročné), aby bylo možné dávku maximálně snížit. Bezpečné použití kortikoidů je bez dobré spolupráce pacient (majitel)/ lékař nemožné.

A tak zbývá dodat: nebojte se kortikoidů, je to účinný a bezpečný lék, je-li správně podáván. A to už záleží na vás.

zpět na hlavní stranu