Selhání ledvin
Selhání ledvin znamená vždy přímé ohrožení života zvířete. Přestanou-li ledviny fungovat, nevytváří se moč, díky které jsou z těla vylučovány škodlivé látky, které se v těle přirozeně vytváří nebo jsou přijímány s potravou.
Pokud ledviny přestanou fungovat náhle, např. v důsledku otravy, infekce, úrazu nebo při ucpání močové trubice, zvíře vypadá jako otrávené - odmítá potravu, zvrací, má průjem (i krvavý), hodně pije, močí více nebo naopak velmi málo, je apatické až obluzené. Náhlé selhání ledvin může během několika dnů skončit úhynem a vždy vyžaduje intenzivní léčbu, často i hospitalizaci.
Ledviny mohou také selhávat postupně, což je velmi časté u starších zvířat, zejména u koček. Takové zvíře delší dobu neprospívá - hubne, méně mu chutná, jeho srst je matná a zhrublá, více pije a močí, mívá průjem, páchne mu z tlamy, občas zvrací, bývá zmatené. Ledviny ještě z části fungují, a tak je otrava zplodinami mírnější.
Oba stavy se prolínají, tj. chronické selhání ledvin přechází v konečné fázi v akutní (ledviny přestanou fungovat zcela), akutní selhání zase v chronické(ledviny byly poškozeny natolik, že po léčbě začala zpětně fungovat jen jejich část).
Selhání ledvin vždy vyžaduje dlouhodobou léčbu a dietní opatření, dieta musí obsahovat nízkou hladinu fosforu a přiměřené množství lehce stravitelných bílkovin, jsou tedy nutné speciální granule a kapsičky nebo konzervy, ke kterým se nesmí nic přidávat. Zakázané jsou zejména přídavky masa a masových výrobků, mléka, sýrů a vajec.
Diety jsou často méně chutné než krmivo, které jste podávali dosud, a tak může být problém na ně zvíře navyknout. Začněte konzervami nebo kapsičkami, které před podáním trochu přihřejete, aby se zvýšila jejich vůně a chuť. Nechce-li zvíře jíst z misky, zkuste mu podávat malá sousta z ruky. Krmte často po malých dávkách, aby se příliš nezatěžoval oslabený žaludek, zvíře mívá za sebou řadu dní, kdy nejedlo vůbec a ještě zvracelo. Jakmile se příjem potravy obnoví, můžete přejít na granule (můžete pochopitelně zůstat na konzervách nebo obě dietní formy kombinovat.)
V žádném případě se nesnažte do zvířete dietu dostat násilím, vypěstuje si k ní odpor a dobrovolně ji pak přijímat nebude. Je to o velké dávce trpělivosti a času. Čím dříve se zvíře podaří převést na dietu, tím větší je šance na zlepšení stavu a prodloužení doby přežívání.
A jaká je prognóza?
Záleží na stupni poškození ledvin, stáří zvířete a doby trvání nemoci, než začala být léčena. Akutní selhání ledvin u mladých zvířat má lepší prognózu než chronické selhání ledvin u zvířat starých. Zahájí-li se léčba včas a ledviny byly před onemocnění v dobrém stavu, je možné i úplné vyléčení.
Chronické selhání ledvin vyléčit nelze, neboť jsou nevratně poškozeny Při odpovídající léčbě a dodržování dietního režimu lze ale život zvířete významně prodloužit a zejména zkvalitnit.