Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Močové kameny

Problémy s močovými kameny mají u psů i koček trvale vzestupnou tendenci, což je přičítáno změně výživy: zvířata jsou krmena koncentrovaným suchým krmivem se zvýšeným obsahem minerálních látek. Veškerou vodu musí přijmout pitím, což je pro většinu z nich značný problém. Když se k tomu přičte zadržování moči po dlouhé hodiny při držení v bytě nebo kotci, podmínky pro vznik močových kamenů jsou ideální.

Močové kameny se u psů a koček tvoří hlavně v močovém měchýři. Na odloupaných částečkách sliznice močového měchýře se sráží krystalky minerálních látek obsažených v moči. Vznikne tak zrníčko močového písku. Na něj se postupně nabalují další a další krystalky, až vznikne kámen či kameny.

Rychlost růstu kamene záleží na koncentraci minerálů v moči: čím je vyšší, tím rychleji kámen roste. A koncentrace minerálů závisí na jejich příjmu potravou a na množství moče, ve které se mohou rozpustit: čím méně zvíře pije, tím méně moče vytváří. Malý příjem vody v kombinaci s levnými granulemi, které obsahují hodně popela, znamená prakticky stoprocentní jistotu vzniku močových kamenů.

Močové kameny se mohou občas vytvořit i u zvířat krmených kvalitními krmivy, za příčinu se považuje jednak vliv dědičnosti, jednak vysoký obsah živin v krmné dávce.

Močové kameny jsou nebezpečné především u kocourů a psů, neboť mohou ucpat močovou trubici. V takovém případě zvířata bez pomoci během 2 dnů umírají. Močové kameny představují vážný problém i u fen a koček, neboť zraňují močový měchýř a vyvolávají zánět.

Některé kameny lze odstranit rozpouštěním pomocí léků a speciálních diet, u jiných je jediným řešením operace. V každém případě je pak nutná doživotní dieta.

Jaká je prevence tvorby močových kamenů?

Pečlivě zvažujte výživu svého zvířete. Používání kvalitních, byť dražších krmiv, může být nakonec ta levnější varianta, neboť speciální diety používané po vzniku močových kamenů jsou skutečně drahé.

Nepřekrmujte. Kameny se mnohem častěji vyskytují u zvířat obézních.

Psa pravidelně venčete, čím déle zůstává moč v měchýři, tím snáze se kameny tvoří. U koček dbejte na hygienu a dostatečný počet záchůdků, který se rovná počtu koček v domácnosti plus jedna.

Miska na vodu musí být tak velká, aby ji zvíře nedokázalo během dne vypít až do dna.  Pes by měl na každý kilogram váhy denně vypít nejméně 50-60 ml vody, kočka 40 ml. Toto množství může být dvoj- až trojnásobné, záleží na aktivitě zvířete a teplotě okolí.

Vodu dávejte denně čerstvou v pravidelnou dobu, máte pak jistotu, že nezapomenete a vaše zvíře nebude žíznit. Misku udržujte čistou, nejméně 1x týdně ji vymyjte a opláchněte horkou vodou. Kočky velmi rády pijí tekoucí vodu,můžete zkusit bytovou fontánku.

Kočky většinou trpí močovými kameny nazývanými struvity, které se tvoří v zásadité moči. Používání krmiva nebo krmných past, které moč okyselují, je vhodnou prevencí.

zpět