Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Obezita

Ano, obezita je skutečně onemocnění a velmi závažné, neboť sice pomalu, zato jistě zvíře zabíjí. Obézní zvíře začne už v nízkém věku trpět na bolesti kloubů a plotének a musí brát léky, které tuto bolest snižují. Ty mají ovšem řadu vedlejších účinků, zejména poškozují žaludek, ledviny a játra. Obézní zvíře podstatně častěji onemocní cukrovkou, často trpí na záněty slinivky břišní a častěji se u něj taky vyskytují močové kameny. Péče o obézní zvíře tak s sebou nese vyšší finanční náklady na léky a speciální diety.

Kolik má tedy zvíře vážit a kdy je obézní? Optimální váha psa i kočky se stanovuje vzhledem k jeho vzrůstu - prosté zvážení nám příliš neřekne ani u čistokrevných jedinců.

Zvíře s optimální vahou má dobře nahmatatelná žebra, která jsou pokrytá pružnou kůží s nepatrnou vrstvou tuku. Za žebry vidíme při pohledu z vrchu mírné propadnutí boků, břicho je pevné, vykasané. Zvířata s nadváhou mají na žebrech kůži se znatelnou vrstvou tuku, boky jsou v jedné rovině se žebry. Břicho je ještě pevné, vykasané. Obézní zvířata mají žebra pokrytá  výraznou vrstvou tuku, takže je velmi obtížné je nahmatat. Boky jsou vyklenuté, břicho visí, tukové vrstvy jsou i na hřbetě a při kořeni ocasu.

Obezitu je nutné vždy řešit a převést ji alespoň na prostou nadváhu. Již snížení váhy o 5% snižuje riziko onemocnění, jež z obezity vyplývají, o více než 30%. Jedinou cestou k optimální váze je snížit příjem kalorií a zvýšit jejich výdej. Ale pozor, u obézních zvířat je nutné nejdříve snížit váhu a pak teprve přidat pohybu, jinak může dojít k výraznému poškození kloubů.

Ke snížení váhy svého zvířete o 10% budete potřebovat přibližně 3 měsíce. Hladovění není vhodné, zejména u koček by mohlo dojít k těžkému poškození jater. Nejvhodnější jsou kvalitní light granule s vyváženým obsahem bílkovin a tuků. Nesmírně důležité je také dodržovat předepsané dávkování!

Ne všechny granule označené jako light vedou ke snížení váhy. Řada z nich má sice snížený obsah tuku, ale obsah bílkovin je stále velmi vysoký. Nadbytečné bílkoviny se opět přeměňují na tělní tuk. Psi spolehlivě hubnou, obsahuje-li krmivo max. 22% bílkovin při 8-10% tuků. Kočky potřebují bílkovin více, aspoň 26-28%, tuky ale pak stačí 5-7%.

Krmení si odměřte či odvažte již ráno a dávejte granule z ruky, pokud zvíře žebrá o něco dobrého. Večer pak nasypte do misky zbytek. Pokud chcete dát zvířeti nějaký pamlsek, neměl by přesahovat desetinu objemu granulí - a o toto množství byste také měli snížit denní dávku.

Místo různých sušenek a měkkých pochoutek dejte psovi pochoutku žvýkací. Obsahuje málo kalorií, pes se zabaví a navíc si zlepší stav chrupu.

Vytrvalé mňoukání nespokojené kočky dokáže hodně znepříjemnit život. Nechce-li granule, uvařte jí libové maso se zeleninou a přidejte doplněk vitamínů a minerálních látek. Běžně užívané kapsičky jsou velmi chutné - a příliš tučné. Můžete si také zakoupit speciální dietní kapsičky, jejichž nevýhodou je ale vyšší cena.

zpět na hlavní stranu