Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Zánět zevního zvukovodu (otitis externa)

Zánět zevního zvukovodu nebo jak se lidově říká, ucha, je velmi častým onemocněním psů s převislýma ušima. Hodně na něj trpí kokršpanělé a jezevčíci. Vyskytuje se celoročně, ale zvýšený výskyt je v letních měsících, kdy se psi častěji koupou, courají v mokré trávě a kdy je vedro.

Zapaření ucha (kombinace vlhkosti a zvýšené teploty) je totiž hlavním spouštěcím faktorem zánětu. Vlhko a teplo jsou optimální podmínky pro všudypřítomné bakterie, které jsou za normální situace drženy zkrátka obranyschopností psího organismu. Ta  ovšem při zapaření ucha nepostačuje a bakterie se výrazně pomnoží a napadnou ušní sliznici, kde způsobí zánět.

Zanícené ucho bolí, zapáchá, vytéká z něj tekutina o různé hustotě a barvě - záleží, jaký typ bakterií problém vyvolal. Pes třepe hlavou, snaží se si ucho drbat a naříká u toho.  Pokud zánět vyvolaly kvasinky, je ucho hodně zarudlé, suché, může se objevit bílý povlak a velmi silně svědí. 

Kočky na ušní záněty trpí o něco méně, neboť mají uši vztyčené. Zato mají velmi často ušní svrab. Zánět se pak projevuje silným svěděním a přítomností husté až drobivé "špíny".

Ušní záněty je nutné co nejdříve začít léčit. V případě bakteriálních zánětů antibiotiky, v případě zánětů parazitárních přípravky účinnými na původce ušního svrabu. Vždy je vhodné ucho nejdříve vyčistit, tj. opakovaně vypláchnout čistícími kapkami, vytřít a pak teprve nakapat lék. Ušní záněty se musí doléčit! Vždy dodržujte pokyny ošetřujícího lékaře týkající se frekvence a trvání léčby bez ohledu na svůj pocit, že už je to vlastně dobré.

Pokud se záněty uší objevují opakovaně a byla vyloučena parazitární příčina, musí se pátrat dál - opakované záněty uší mohou být způsobeny alergií na krmení nebo hormonálním onemocnění, třeba nedostatečnou činností štítné žlázy nebo nadměrnou činností nadledvinek.

Prevence ušních zánětů je vcelku jednoduchá. Uši pravidelně kontrolujte a v případě potřeby vykápněte čistícími kapkami. (U zdravého převislého ucha stačí 2x měsíčně, častěji ne, protože ucho zlenicí a přestane se "samočistit". Vztyčené uši většinou není třeba čistit vůbec). VŽDY ale uši vykápněte po koupání nebo urousání. Předejdete tak bolestivému a někdy značně úpornému problému.

zpět na hlavní stranu