Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Otravy

Tento článek se mi nepíše zrovna nejlépe, ale musím zareagovat na skutečnost, že za poslední měsíc řeším už třetí otrávené zvíře, nemluvě o dalších třech v červnu. Jak jsem zaslechla, mají podobné případy i v jiných ordinacích.

Skóre je padesát na padesát, tj. tři zvířata uhynula, tři přežila, jedno s doživotně poškozenými ledvinami. Jejich majitelé si jsou jistí, že ačkoliv doma mají přípravek, který otravu mohl způsobit, jejich zvíře se k němu dostat nemohlo. Buď se mýlí, nebo se jedná o úmysl a zvířeti někdo něco podal, nebo šlo nešťastnou náhodu a zvíře se otrávilo někde jinde - to se týká zejména venku se pohybujících koček.

Je smutným faktem, že používáme stále účinnější jedy na cokoliv, co nám kazí naše plány - od plísní přes mšice a slimáky až po hlodavce. Nemíním dštít oheň a síru na každého, kdo bojuje za vyšší úrodu a hezčí zahradu. Zvažte, prosím, ale JAK tyto prostředky používáte a zda je to vždy nutné.

Kde můžete, používejte spíše mechanickou ochranu - proti hlodavcům stačí živit nějakou dobrou mňoukající myšilovku, kterou vám spousta lidí ráda věnuje, slimáky sbírejte nebo si pořiďte lapače, plevel vytrhávejte.

Jedy nikdy nesypte volně na povrch, musí být vždy v tzv. jedové staničce. Pro hlodavce to může být krabice se dvěma otvory nebo trubka, pro slimáky sklenice zakopaná v zemi a přikrytá víčkem s otvorem... fantazii se meze nekladou, cokoliv, kam se škůdce dostane a kočka nebo pes ne. A je úplně jedno, jestli se jedná o vašeho psa a kočku nebo cizího. (Jistě, cizí zvíře nemá na vašem pozemku co dělat, ale ono to neví. Mně taky dožírají cizí kočky, které mi v noci kvílí pod okny do ložnice a snaží se lovit ptáky u pítka - je to důvod ke vzteku, ale ne k ubližovaní.)

Pozor na postřiky proti plevelům, nepoužívejte je tam, kam se chodí váš pes nebo kočka "pást" Je-li jejich použití nezbytné, nastříkejte je večer, aby se přes noc vstřebaly, a ráno plevel či trávu vytrhejte nebo osekejte co nejníže. Randoup způsobuje těžké poškození jater!

Úmyslné otravy vynechávám, proti těm obrana neexistuje. Je smutnou vizitkou dnešní doby, že v případě otravy je často jako první podezřelý soused. Veterinární recept na dobré sousedské vztahy bohužel neexistuje - snad by se stačilo  k lidem kolem nás chovat tak, jak chceme, aby se oni chovali k nám... a začít s tím jako první.

Pěkný zbytek prázdnin.

zpět na hlavní stranu