Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Zánět dásní (paradentóza)

Zánět dásní a závěsného aparátu zubů je nejčastějším onemocněním psů i koček.
V dutině ústní se vyskytují běžné bakterie, které samy o sobě nezpůsobují onemocnění. Živí se zbytky jídla ulpívajícího na zubech a stále zvyšují svůj počet. Na zubech vytváří bílý kašovitý povlak, kterému se říká plak. Do plaku se postupně ukládají minerální látky a výsledkem je zubní kámen, tj. tvrdá vrstva pokrývající povrch zubu, která se nedá sloupnout.

Plak a následně zubní kámen se nejvíce tvoří u dásní, neboť při běžném příjmu potravy se horní část zubů mechanicky čistí. Postupně narůstající vrstva zubního kamene odchlipuje dáseň a bakterie mohou proniknout mezi zub a dáseň. Tam mají úplně ideální podmínky na své přežívání. Způsobují zánět dásní a postupné uvolňování zubů, lidově paradentózu. Bakterie navíc během zánětu vytváří velké množství jedovatých látek, které poškozují srdce a ledviny.

Zánět dásní se nedá přehlédnout, neboť je spojen s nepříjemným zápachem z dutiny ústní. Dásně jsou zduřelé, zčervenalé, mohou snadno krvácet a tvoří se větší množství slin.

Zánět dásní je možné léčit až po důkladném vyčištění zubů a odstranění zubního kamene ultrazvukem. Podávání antibiotik bez předchozího ošetření je málo účinné, protože bakterie jsou chráněny plakem. Zákrok se provádí v šetrné narkóze, která je pro vaše zvíře podstatně méně nebezpečná než neléčený zánět dásní. Jakmile se přidá onemocnění srdce nebo ledvin, je už narkóza riziková a bludný kruh se uzavírá, protože stav srdce a ledvin se v důsledku bakteriálních jedů neustále zhoršuje.
A jen tak na okraj – paradentóza znamená, že má zvíře ve svém těle zhnisané ložisko o velikosti dlaně. Tak velký je povrch kolem zubů.

Jak paradentóze předcházet?

U psů je vhodné zuby čistit (u koček taky, ale ty to většinou strpí méně ochotně). S péčí o zuby začněte už od štěněte. Zakupte si speciální kartáček a denně očistěte tvářovou stranu zubů. Zabere vám to maximálně minutu. Navyknout na čištění zubů naučíte i staršího psa, jen ho musíte zkorumpovat psí zubní pastou nebo pamlskem podaným po čištění. Kočkám čistěte zuby prstem omotaným gázou.

Pokud zvíře na péči o zuby nepřistoupí, natírejte zuby enzymatickou pastou, která snižuje zubní plak a oddaluje tvorbu kamene.

Nuťte psa i kočku kousat. Kupujte větší granule, které musí zvíře před polknutím rozkousávat. Nejenže méně hltá, ale také žvýká.

Pokud krmíte doma připravovanou stravou, plak se tvoří mnohem rychleji a ve větší míře. Denní péče o chrup je naprosto nezbytná.

Psovi dávejte žvýkací pochoutky, které zpracovává aspoň 5-10 minut. Kromě mechanického otírání zubů si žvýkáním masíruje dásně, což je důležité pro jejich prokrvení a ochranu. Pochoutky natírejte enzymatickou pastou.

Kontrolujte stav chrupu svého zvířete. Jakmile mu je cítit z tlamy, je načase vyrazit na veterinární kontrolu a vyčištění zubního kamene ultrazvukem. U některých zvířat to je potřeba jednou za dva roky, u jiných třikrát ročně.

Tvorba zubního kamene se sníží, pokud v oblastech s tvrdou vodou používáte k napájení vodu balenou. Stejně tak existují speciální granule, které tvorbu zubního plaku a kamene omezují.

zpět na hlavní stranu