Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Blechy, tasemnice atd.

Nastává doba, kdy si řada lidí vzpomene, že by nebylo od věci psa či kočku odčervit a taky jim pořídit něco proti blechám a klíšťatům. Jistě, alespoň 1x ročně je lépe než vůbec, ale 2-3x je ještě lepší.

V čem vlastně nejčastější parazité našim mazlíkům vadí?

  • blechy: způsobují kožní zánět, ztrátu srsti, způsobují alergii a přenáší tasemnice

  • klíšťata: způsobují kožní zánět a alergii, přenáší boreliózu, která u psů kromě kloubů způsobuje i srdeční potíže

  • škrkavky, tasemnice: zvíře oslabují, což může být fatální u vážných onemocnění, napadají nejen zvířata, ale i lidi, zejména malé děti (nedostatečná hygiena rukou rukou a ovoce/zeleniny)

  • svrab: způsobuje těžké svědivé záněty kůže, neklid a vyčerpání, ušní svrab může způsobit zánět vnitřního ucha s trvalou ztrátou rovnováhy, zákožky jsou dočasně přenosné i na lidi

Všichni parazité s výjimkou klíšťat mají celoroční působení. Jak se jich tedy zbavit?

1) zvířata odčervovat: pouze doma žijící kočky stačí 1x ročně, venkovní kočky nejméně 4x ročně, psi 2-4 x ročně. K dispozici jsou tablety, pasta, pro kočky existuje i preparát spot-on (kape se za krk). Tak se vypořádáte s běžnými červy jako jsou tasemnice, škrkavky, roupi.

2) zvířata odblešovat: doma žijící kočky není potřeba, venkovní kočky celoročně, psy celoročně. K dispozici jsou preparáty spot-on, které fungují 8 týdnů, nebo obojky s různou dobou působení ( v naší ordinaci půlroční). Od konce dubna bude k dispozici nová tableta, která bude chránit proti blechám a klíšťatům 3 měsíce.

3) zvířata chránit proti klíšťatům: doma žiící kočky není třeba, venku žijící kočky od března do října (platí pro Žamberk a okolí). Psy chodící jen po chodníku nebo osekaném trávníku není třeba, ostatní psy do března do října. K dispozici jsou preparáty spot-on, které fungují 4 týdny, nebo obojky s různou dobou působení ( v naší ordinaci půlroční). 

4) prohlížet kočkám uši: v případě nálezu nečistoty nechat zvíře ošetřit

Tablety i preparáty střídejte, jedině tak je zajištěna jejich účinnost. Opakované používání stále stejného přípravku vypěstuje u parazitů odolnost.

zpět