Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Podchlazení

Podchlazení neboli hypothermie je stav, se kterým se v dnešní době setkáváme výjimečně. O to zákeřnější je, neboť může vést k vážným potížím.

Zdraví psi a kočky trvale žijící venku jsou dostatečně otužilí a podchlazení by jim hrozilo pouze v případě, že by byli vystavení dešti a silnému mrazivému větru bez možnosti úkrytu. (Některá plemena psů ale zvládají i tyto situace, zejména pastevecká. Jejich srst je hustá a voda po ní stéká.) Pozor ale v případě onemocnění, zejména sníží-li se pohyblivost, a v případě velmi starých nebo velmi mladých zvířat.

Doma žijící psi a kočky tráví většinu ve vyhřátém bytě a jejich termoregulace je zhýčkaná. U nich zdánlivě nic nehrozí - chodí ven jen na chvilku, páníčci je často v zimě oblékají, zejména malá krátkosrstá plemena, a co se koček týče, ty vystrčí ven nos a a samy se rozhodnou, jestli nebude lépe zalézt zase ke krbu. Riziko nastává při cestování - řada lidí vozí zvíře v kufru nebo v kleci, kde nemá pochopitelně pohyb, a pak ho v autě také nechá čekat, třeba při nákupu nebo návštěvě té části rodiny, kam pes nebo kočka nemůže. Je-li venku -20C, není to nejlepší nápad, protože čas utíká rychleji, než myslíme. U koček pak k podchlazení dochází po úraze při nějaké toulce.

Jak se podchlazení projevuje?

Mírné podchlazení poznáme podle známého třasu - zvíře sice necvaká zuby, ale třese se. Závažnější stavy provází apatie a potíže udržet rovnováhu. Vážně podchlazené zvíře ztrácí vědomí, povrchově dýchá, jeho srdce tepe pomalu. Teplota klesá až k 32C.

Co dělat? A jaká je prevence?

Co nejdříve zvíře umístit do vyhřáté místnosti, zabalit do deky a obložit lahvemi s horkou vodou. Pokud nedojde během 30 minut ke zlepšení situace, je nutné vyhledat veterinární pomoc, neboť k podchlazení mohlo dojít kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu. (Chcete-li použít elektrickou podušku, buďte velmi opatrní, protože snadno dochází k popáleninám.)

Venku žijící zvířata musí mít přístřešek, který je ochrání před větrem a srážkami. Záleží ovšem na nich, kdy ho použijí, rozhodně je tam nestrkejte násilím.

U starších zvířat buďte opatrní a zejména v případě velkých mrazů zvažte dočasné umístění třeba v garáži. Mívají už nemocné klouby a zhoršenou termoregulaci. Mohou prochladnout nebo přes noc přinejmenším bolestivě ztuhnout.

Štěňata narozená na podzim rozhodně první zimu venku trávit nemají, na otužování je čas až na jaře.

Má-li zvíře sníženou teplotu a je apatické, přitom k podchlazení dojít nemohlo, ihned vyhledejte veterinární pomoc. Projevuje se tak i vážné onemocnění ledvin.

zpět