Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Porod kočky

Rodí jako kočka, říkávalo se na vesnici – znamenalo to, že matka vyklopí dítě, ani neví jak. Naprosto snadná záležitost. U koček to skutečně tak většinou bývá, ale ne vždy.

Jaké problémy se během porodu mohou vyskytnout?

Slabé porodní stahy. Kočka tlačí, netlačí, nebo tlačit začne a pak toho nechá. To se stává hlavně u ušlechtilých koček-prvorodiček. I běžné myšilovky ale mohou mít potíže ke konci porodu, je-li koťat více, nebo když se jedná o starší matku. Jako dobrá prevence slouží nápoj z glukopuru, který dáváte pít během porodu, a masáž mléčné žlázy. (Když necháte novorozená koťata během porodu u matky, udělají tuto práci za vás. Pokud kočka ne a ne porodit nebo dorodit, musíte do ordinace, kde kočku zkontrolují, a pokud se nevyskytují jiné komplikace, podají injekci oxytocínu a glukózy. Glukóza poskytne unavené děloze energii a oxytocín obnoví stahy.

Kočka intenzivně tlačí a nic se neděje. Pokud při intenzivních stazích nevyjde kotě do 30 minut, startujte auto a spěchejte k veterinárnímu lékaři, protože něco je hodně špatně. Může se jednat o mrtvý plod, který se „zašprajcl“ v porodních cestách (pokud kotě není živé, je během vypuzování bezvládné a snadno zaujme neroditelnou polohu). Může se jednat o veliký plod, který nemůže projít pánví. Nebo kombinace obojího. Dost často je potíž ne na začátku, ale během porodu, tj. narodí se 1-2 mláďata a pak se porod zastaví. Tyto případy se vždy řeší císařským řezem, kočka má příliš malou pánev, aby bylo možné plody nějak natáčet. Máte možnost požádat o současné provedení kastrace, cenu zákroku to nenavyšuje.

V květnu se rodí skoro 90% všech koťat a ne vždy to je radostně očekávaná událost. Máte možnost nechtěným porodům předejít buď včasnou kastrací kočky nebo pravidelným podáváním antikoncepce.

Kastraci kočky je možné provést kdykoliv během života. V naší ordinaci tento zákrok vyjde do 1000Kč, kočku dopoledne bez objednání přinesete a odpoledne si ji odnesete vykastrovanou a probuzenou, všechny medikamenty (antibiotika, léky na bolest a proti otoku, umělá výživa) jsou podány jednorázově injekčně, kočka má jeden vstřebatelný steh a může jít následující den ven lovit myši, jak je zvyklá.

Nechce-li se vám do kastrace, můžete podávat antikoncepci. Měsíčně dáte kousek tabletky, roční náklady jsou do 150Kč. Tento postup je vhodný pro lidi, ke kterým chodí na granule přitoulaná polodivoká kočka, nebo kde blízkost silnice znamená vysokou pravděpodobnost, že bude příští rok potřeba další kotě.

Časté názory, že „to není přírodní“, mě zvedají ze židle. Co je přírodního na topení koťat? A případy, kdy se s klidem likvidují koťata několikatýdenní (ano, to se také děje), už nechci ani komentovat. Takové zacházení se zvířaty do dnešní doby opravdu nepatří.

zpět na hlavní stranu