Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Psincový kašel

Psincový kašel je lidové označení virové laryngotracheitis - zánětu hrtanu a průdušnice. Postihuje psy v jakémkoliv věku a šíří se mezi nimi zejména na podzim. Je vysoce nakažlivý, takže v místech s větším počtem psů (chovy, útulky) postihne velmi rychle prakticky všechna zvířata.

Charakteristický je dávivý štěkavý kašel - pes se chová, jako kdyby měl něco uvízlé v krku. Toto dávení vznikne náhle a rychle se stupňuje. Po urputných pokusech pes vykašle trochu hlenu, který samozřejmě spolkne. Nemocné zvíře nejeví zájem o potravu a může mít teplotu.

Typický psincový kašel odezní během týdne. Důležitý je klid, kašovitá strava, nenasazovat obojek a podávat bylinné sirupy na usnadnění odkašlávání. U štěňat, starších psů nebo psů s nemocným srdcem či plícemi je vždy nutná návštěva lékaře, poněvadž hrozí komplikace, které mohou skončit až úhynem. (Popravdě řečeno, postihne-li vašeho miláčka psincový kašel, jste u veterináře do 24 hodin, protože zvuky ve dne v noci kašlajícího a dávícího psa se nedají vydržet.)

Psincový kašel se může každoročně opakovat. V takovém případě je namístě zvážit očkování. To je také doporučováno v místech s větší koncentrací psů (větší chovy, útulky, chovatelské stanice).

Vzhledem k nakažlivosti onemocnění je vhodné brát ohled na ostatní majitele psů a omezit na minimum kontakt pacienta s jeho psími kamarády. Na lidi nebo jiná zvířata psincový kašel přenosný není.

POZOR: Velmi podobně se může projevovat i selhání srdce. Krev se totiž kvůli zpomalenému oběhu zdržuje déle v plicích a z plicních cév pak do plicních sklípků prosakuje voda. Ta vyvolává zahlenění a kašel. Starší pes proto by měl skončit u veterináře i při vcelku nevinném pokašlávání.

zpět