Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Zánět dělohy (pyometra)

Pyometra nebo-li hnisavý zánět dělohy se vyskytuje poměrně často zejména u fen, které neměly nikdy štěňata, které trpí na falešnou březost nebo které byly hormonálně ošetřovány (antikoncepce, přerušení březosti po nežádoucím nakrytí aplikací estrogenů).

V důsledku složitých hormonálních procesů sliznice děložní zduří a stává se tak ideální živnou půdou pro bakterie. Velmi snadno dojde k infekci a tvorbě sekretu - ten může mít různý vzhled a zápach. Pokud je děloha pootevřená, může sekret vytékat ven a majitele tak zjistí, že něco není v pořádku. Většinou je ale zcela zavřená a postupně se naplňuje. Obsah takové dělohy je toxický a může způsobit otravu celého organizmu.

Kdy byste měli na pyometru pomyslet?

Když za sebou fena začne zanechávat loužičky. Neplést se zánětem močového měchýře, jak se to často stává! Místo vaření urologických čajů přiveďte fenu co nejdříve do ordinace.

Když fena začne více pít a močit. V takovém případě se může jednat o tři možné diagnózy - zánět dělohy, onemocnění ledvin nebo cukrovku. Ve všech případech je nutné důkladné vyšetření.

Když se fena hárá příliš dlouho, v neobvyklou dobu nebo jinak než dosud. To, co vy považujete za výtok při hárání, může být ve skutečnosti projev pyometry.

Když fena hůře žere, občas zvrací, není ve své kůži. Může se sice jednat o celou řadu diagnóz, ale pyometra se projevuje i takto. V případě staršího zvířete s návštěvou ordinace neotálejte.

Některé pyometry lze zvládnout konzervativně, tj. podáváním antibiotik a látek, které vyvolávají stahy dělohy. Většinou je ale pyometru nutné řešit chirurgicky, odstraněním dělohy i vaječníků. V případě zastaralé pyometry může být celkový stav feny natolik špatný, že narkóza představuje značné riziko. Přesto je to jediná šance, jak se pokusit nemocné zvíře zachránit.

zpět na hlavní stranu