Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Škrkavky u psů a koček

Jedná se o velmi rozšířeného parazita se zajímavým vývojovým cyklem.

Dospělá škrkavka žije ve střevech psa nebo kočky, kde klade vajíčka. Vajíčka odcházejí s trusem a jsou pozřena dalším zvířetem, může to být kromě psů a koček jakýkoliv savec včetně člověka. V jejich střevě se z vajíček vylíhnou larvičky, které se provrtají do krevního oběhu a jsou krví zaneseny do svalů i orgánů. Tam vydrží několik let naživu a čekají na příležitost. Šanci k dalšímu množení ale dostávají pouze ty, které se dostanou  do těla feny nebo kočky (u jiných savců zůstávají uvězněny v těle natrvalo).

U psů je spouštěcím momentem gravidita. Jakmile je fena březí, larvičky usazené v tělese se v důsledku hormonálních změn aktivují. Vydají se do dělohy, kde se usídlí v plodech, štěňata se proto vždy rodí už nakažená škrkavkami. V těle mláďat se larvičky krví dostanou do plic, provrtají se do průdušek, jsou vykašlány, spolknuty a usadí se ve střevech. Tato komplikovaná cesta je nutná pro jejich schopnost plodit vajíčka, dospělá škrkavka jich dokáže vyprodukovat až 200 tisíc denně. Vajíčka se trusem dostávají ven, ve vlhké trávě se stávají nákazy schopná a čekají, až je opět někdo pozře. Cyklus vajíčko-střevo-plíce-střevo-vajíčko probíhá u štěňat do půl roku věku.

Po této době už psi škrkavky nevylučují, protože jejich obranyschopnost je natolik veliká, že dokáže larvičku uvěznit ve svalovině. Pro kočky toto neplatí absolutně, u oslabených zvířat se dospělé škrkavky ve střevě opět objeví. Mají také schopnost vylučovat se mlékem, koťata se proto nakazí spíše při kojení.

Boj se škrkavkami je celoživotní a je nutné zvířeti pomoci pravidelným odčervováním. To zajistí, že v případě nemoci tito parazité pacienta "nedorazí". Larvičky škrkavek navíc ohrožují i člověka, zejména malé děti, u kterých se usazují ve vnitřních orgánech nebo dokonce v oku! Důsledná hygiena rukou po procházce a hře na místech, kde se mohou venčit psi nebo kočky, je nezbytná. (Přímým kontaktem se zvířetem k nakažení nedochází, vajíčka musí dozrát ve vlhkém prostředí.)

Štěňata do tří měsíců věku odčervujte každé dva týdny, koťata každé tři. Poté odčervení zopakujte ještě třikrát vždy po měsíci.Dospělé zvíře je vhodné vyšetřit a/nebo odčervit 2-4x ročně, používají se preparáty s účinností proti všem střevním parazitům, nejenom škrkavkám.

Pravidelným odčervováním nezabráníte opětovnému nakažení, neboť léky nemají žádný reziduální efekt. Omezíte ale znečiťování životního prostředí a snížíte začervení zvířete na snesitelnou mez. Platí to zejména pro venku žijící koťata a kočky. Pro kočky můžete na odčervení použít preparát spot-on (kapka mezi lopatky). Odpadá vymýšlení, jak do ní tu zpropadenou tabletu dostat. Nechcete-li odčervovat preventivně, nechte svému zvířete udělat koprologické vyšetření.  Musíte přinést vzorek trusu za poslední tři dny, stačí vzít každý den kousek velikosti lískového ořechu. Vzorek až do vyšetření uchovávejte v chladničce.

A upozornění na závěr: nedovolte svému štěněti venčit se v místech, kde si hrají děti, jako jsou parky nebo hřiště na sídlištích. Pokud se mu to už podaří, trus vždy ukliďte. Vajíčka škrkavek jsou nesmírně odolná a přežívají v půdě několik let.

zpět