Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Onemocnění srdce

Byť to většinou majitele překvapí, psi trpí poměrně často na srdeční onemocnění. Některé vady jsou vrozené a objeví se během prvních dvou let života, typickým příkladem jsou například kavalíři, jiné se dostavují s věkem.

Nejčastěji je srdeční vada objevena při preventivní prohlídce, která předchází pravidelné každoroční vakcinaci. V takovém případě ještě nedošlo k nápadným projevům nemoci, ale majitel si zpětně uvědomí, že pes občas zakašlal a snadněji se unavil, což přičítal vyššímu věku. Včasnou léčbou spočívající v podávání léků, které snižují krevní tlak, zefektivňují srdeční činnost a zlepšují prokrvení ledvin, se většinou daří držet nemoc pod kontrolou a pacient může být dlouhou dobu stabilní a bez potíží.

V případě, že pes na pravidelné kontroly nechodí a je očkován během hromadných očkovacích akcí organizovaných místnímu úřady, přichází do ordinace až v okamžiku, kdy srdce počíná selhávat.

Selhávající srdce se typicky projevuje pokašláváním v ranních hodinách, nočním neklidem, dušností při námaze, nechutenstvím až zvracením. V břiše se může hromadit voda. Pokud přijdete k lékaři až v okamžiku, kdy srdce začne selhávat, málokdy se podaří život výrazněji prodloužit. Léčba ale dokáže poslední týdny či měsíce vašeho psa zkvalitnit.

Kromě léků, které zefektivňují činnost selhávajícího srdce a snižují tak jeho únavu, se podávají léky na odvedení vody z těla, aby se srdce co nejméně zatěžovalo. Zvíře začne mnohem více močit, a proto potřebuje také hodně pít.

Je třeba také upravit krmný režim  krmit častěji a menší porce, krmení podávat po odpočinku, používat dobře stravitelné granule nebo vařit a nesolit.

Stejně tak musíte omezit zátěž zvířete - procházky musí být spíše častější a kratší než jedna dlouhá. Pozor na přechody ze zimy do tepla a naopak – během mrazivých dnů venčete jen velmi krátce a na procházku se vydejte až kolem poledne, kdy jsou teploty příznivější.

U starších psů je vhodné nejméně 1x ročně nechat srdce zkontrolovat. Ve většině ordinací je poslech srdce standardní součásti vyšetření, jež předchází pravidelné vakcinaci. Velmi často se tak podaří odhalit srdeční vady hned na počátku.

Nemocné srdce u koček se projevuje podobně jako u psů s jednou výjimkou – kočky trpí na srdeční onemocnění, u kterého vzniká embolie. Nemocná kočka má najednou potíže se chůzí, tahá za sebou zadní končetiny a naříká. Tento stav je bohužel často zaměněn za potíže s páteří a je tak také léčen. Ve skutečnosti ale došlo k ucpání zadní aorty a poruše prokrvování končetin.

Onemocnění srdce je trvalý stav, který se bude postupně zhoršovat. Je-li léčba zahájena včas, může být před vámi a vaším psem či kočkou ještě řada společně strávených let.

zpět na hlavní stranu