Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Svrab

Svrab je parazitární onemocnění postihující psy i kočky, lidově se mu říká prašivina. Původcem je drobný pavouček zvaný zákožka svrabová, který žije těsně pod povrchem kůže. Pod pokožkou vytváří síť chodbiček, ve kterých se pohybuje a živí kožní tekutinou.

Svrab je velmi rychle přenosný ze zvířete na zvíře, a to nejen přímým kontaktem, ale i pomocí hřebenů nebo vodítek. Obezřetní musí být především majitelé velkých chovů a provozovatelé útulků.

Typickým příznakem svrabu je svědění, které nutí zvíře postižené místo rozškrabat až do krve. Drbáním si vnáší do kůže infekci, což vede k hnisavému zánětu kůže často značného rozsahu. V případě ušního svrabu zvíře v důsledku svědivosti třese hlavou, otírá ji o zem a drbe si zuřivě ušní boltce, často za bolestivého mručení. Stav se zhoršuje v teplém prostředí, neboť zákožky se pohybují rychleji. V uších je vidět černý drobivý maz, připomínající kávovou sedlinu.

Léčba je naprosto nezbytná a je nutné ji zahájit co nejdříve u všech psů a koček v chovu nebo domácnosti. Provádí se koupelemi nebo preparátem spot-on.

Svrab koček i psů  je dočasně přenosné na člověka. Projevuje se jako svědivý kožní ekzém, který zmizí po přeléčení zvířete, neboť zákožky se nedokáží množit v lidské kůži. Stačí ovšem, když si budete průběžně mýt ruce, a neonemocníte.

Psi a kočky mají "své" zákožky, a proto se nemohou nakazit vzájemně.

Negativní parazitární vyšetření není zárukou, že zvíře netrpí svrabem, jakmile se dostaví zánět, zákožka v postiženém místě vymizí a objeví se o kus dále. Vyšetřující se také nemusí "trefit", uvádí se, že k vyloučení svrabu je nutné odebrat až dvacet seškrabů kůže. Bezpečnější je v případě podezření přeléčení.

Proti svrabu je vhodné preventivně ošetřit zvířata-nalezence nebo dobré skutky pocházející z přeplněných útulků.

Pozor také na kupovaná štěňata a koťata, vždy věnujte pozornost tomu, v jakém stavu je kůže a uši. Nedejte na tvrzení, "to má od včerejška, trochu se škrábe, chudinka." Pokud o takový přírůstek do domácnosti přesto stojíte, navštivte s ním co nejdříve veterinární pracoviště.

zpět