Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Nádory paraanálních žláz u psů

Toto onemocnění postihuje zejména starší psy a naštěstí se většinou jedná o řešitelnou situaci.

Paraanální žlázky jsou drobné pachové žlázky umístěné kolem konečníku. Jejich účelem je vylučovat specifický sekret, který slouží jako podpis na hromádce trusu. Jemný čich psů dokáže díky tomu přesně rozpoznat, kdože tam byl na procházce.

Paranální žlázky ale dokáží i potrápit. Řada majitelů ví, že když pes začíná tzv. sáňkovat (vozit se po zadečku), je třeba sekret vymáčknout. Někteří psi dokáží vyprazdňovat žlázky během stresu podobně jako tchoř - a podobný zápach po nich také zůstává. Horší situace ale nastává, pokud dojde uvnitř žlázky ke vzniku nádoru.

Nádor paraanálních žlázek nelze přehlédnout - v oblasti konečníku se začínají tvořit kulovité útvary, které různě rychle rostou. Nezhoubné nádory zůstávají v kůži, zhoubné prorůstají do hloubky. Oba typy nádorů mohou rychle růst a dosáhnout značné velikosti. Stejně tak oba typy nádorů mohou krvácet a mokvat.

Dobrou zprávou je, že zhoubné nádory jsou málo časté. Pokud se nádor vyskytne u staršího nekastrovaného psa, je více než pravděpodobné, že se bude jednat o nádor nezhoubný a navíc závislý na testosteronu - pohlavním hormonu vytvářeném ve varlatech. Bez tohoto hormonu nádory nejenže nerostou, ale již existující nádory se mohou zmenšit. Řešením je proto okamžitá kastrace. Malé klidné nádory je pak možné nechat být (již se dál nezvětšují), velké nebo mokvající nádory je vhodné odstranit.

Zhoubné nádory, které jsou naštěstí v menšině, jsou prognosticky nepříznivé - poměrně rychle prorůstají do hloubky a metastazují. Včasně provedená operace ale i tady může dosáhnout úplného vyléčení.

U nádorů paraanálních žlázek tedy vždy záleží na čase: přijde-li pacient do ordinace s malým nádorem, operační řešení, ať už kastrace nebo odstranění nádoru (popřípadě obojí), může znamenat úplné uzdravení a odstranění potíží. Operace je také méně komplikovaná - nezapomeňte, že okolí konečníku je silně krvené a protkané nervy, operace rozsáhlých nádorů je vždy spojená s vysokým rizikem významného krvácení a poškození funkce svěrače, což pak vede k inkontinenci.

Pokud není možné kastraci ze zdravotních důvodů provést, lze zahájit hormonální léčbu - pod kůži se zavede implantát fungující půl roku. Hormonální léčba je vhodná také pro kastrované feny, u kterých se nádor paraanálních žlázek také občas vyskytuje.

zpět