Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Nádory mléčné žlázy u fen a koček

Nádory mléčné žlázy jsou poměrně častou diagnózou u starších fen. Bývají nezhoubné i zhoubné. U koček jsou vzácnější a takřka vždy zhoubné s vysokou pravděpodobností metastazování.

Nádor mléčné žlázy se může vyskytnou v jakémkoliv věku. Mléčnou žlázu pravidelně prohmatávejte, ale ne častěji než 1x měsíčně. Pouze tak budete schopni zaznamenat změnu. Nádory, které se během měsíce zvětší, je nutné nechat vždy co nejdříve posoudit v ordinaci. Včasné odstranění nádoru výrazně zvyšuje šanci zvířete na úplné vyléčení.

Ne každý nádor je nutné operovat. Existují i cystózní útvary - boule naplněné tekutinou. Velmi často vznikají na základě hormonální nerovnováhy a zvíře nijak neohrožují.

Rozsah operace záleží na rozsahu a charakteru nádoru. Někdy se odstraní jen nádor, někdy jedna čtvrť, někdy celá strana. Vzhledem k tomu, že mléčná žláza je podkožní útvar, není rozsah operace takový problém. Lépe je vzít více než méně.

Prognózu ohledně rizika znovuobjevení tumoru určí pouze histologické vyšetření. Jeho cena je 650Kč (včetně DPH a poštovného). Lze pak přesněji nasměrovat další léčebný postup.

U nádorů, které jsou závislé na hormonální hladině, je vhodné provést kastraci. Pak se nemohou objevit znovu.

Vzhledem k tomu, že se nádory vyskytují spíše u starších zvířat, majitelé často váhají, zda vůbec zákrok podstupovat. Nezáleží na věku, ale na stavu organismu! I třináctiletá fena může snášet operaci velmi dobře a prožít bez potíží další léta.

Odstranit lze i velké nádory - tam už zákrok nebude život zachraňující, ale umožní zvířeti prožít poslední fázi života bez těžké koule, kterou musí neustále vláčet s sebou.

Pokud neuvažujete o operaci, je nutné život zvířete ukončit dříve, než je spojen s trvalým utrpením. Zhoubné nádory metastazují do plic a do kostí, často se i rozpadají a zahnívají. To, že zvíře žere, není znamením, že je všechno v pořádku. Jakmile nedokáže v klidu prospat celou noc, má bolesti.

zpět