Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Přetočení žaludku

Chovatelé velkých psů vědí, že přetočení žaludku má i při rychlém zásahu až 50% úmrtnost. Méně známé je, že žaludek se může přetočit v podstatě u každého psa.

Přetočením se žaludek uzavře, takže potravu pes nemůže ani vyzvrátit, ani přesunout do střeva, a ta začne v žaludku kvasit. Žaludek se zvětšuje a žaludeční tepny a žíly jsou stlačovány stále víc a víc, až se stávají neprůchodné. Stěna žaludku přestane být zásobena okysličenou krví a začne odumírat. Zvětšený žaludek tlačí i na ostatní orgány a přidává se šok, který nakonec vyústí v srdeční selhání. Celý popisovaný děj nemusí trvat déle než 8 hodin!

Na možné přetočení žaludku vás upozorní chování psa: neustále polyká a snaží se zvracet, ale bez úspěchu, ven se dostanou pouze sliny. Pak se začne zvětšovat břicho, které při poťukání vydává dutý zvuk. Pes začne být apatický, neudrží se na nohou, nakonec ztratí vědomí.

Při podezření na přetočení žaludku musíte co nejdříve k veterináři, a nemusí to být ten, který vašeho psa odoperuje. Na prvním místě je totiž nejdůležitější zabránit vzniku šoku. Teprve následně se zjišťuje, zda je žaludek skutečně přetočený nebo jenom roztažený, zavádí se žaludeční sonda nebo připraví operace.

I přes včasný operační zásah může být prognóza špatná, záleží na tom, jak velká část žaludku odumřela a na jakém místě. Není výjimkou, že je majiteli po otevření dutiny břišní a posouzení stavu navržena euthanasie, neboť i když lze zákrok dokončit bez potíží, přežití psa nebude možné.

Jaká je prevence přetočení žaludku?

Krmte psa tak, abyste ho měli 1-2 hodiny po krmení pod kontrolou. Ideální doba je tedy pro většinou chovatelů odpoledne až večer.

U hltavých psů dávku rozdělte na 2-3 díly, které podáte v půlhodinových intervalech, aby měl žaludek čas se přizpůsobit objemu.

Doporučuje se také krmivo namáčet nebo kupovat větší granule, které pes musí kousat.

Po krmení dodržujte siestu, u velkých plemen se doporučuje krmit nejméně 3 hodiny před fyzickou aktivitou.

Nikdy nepřekulujte při hře psa přes hřbet a už vůbec ne po krmení. Naplněný žaludek se přetočí velmi snadno.

zpět