Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Zácpa

Zácpa se vyskytuje jak u psů, tak u koček. Může být akutní, ta vzniká nejčastěji po dietních chybách (kostičky z kuřete po nedělním obědě), nebo chronická, což je problém hlavně u dlouhosrstých koček. Ty totiž při péči o srst spolykají velké množství chlupů, které ve střevech vytváří tvrdé chuchvalce, tzv. hairbaly. Zácpa může taky vzniknou při nedostatku vody, při horečce nebo při nedostatku pohybu. Pes i kočka, která normálně žere, mívá stolici 1-3x denně.

Zácpa se projevuje různě, od marného tlačení na stolici až po hlenovitý průjem, neboť v místě ucpávky střeva vzniká zánět a hromadí se zde voda a hlen. Chronická zácpa je doprovázena vstřebáváním škodlivých odpadních látek ze stolice, což se projevuje matnou a suchou srstí, hubnutím a apatií. U déletrvajících stavů se může vyskytnout až zvracení obsahu střev.

Pokud zácpa přetrvává déle než tři dny, zajděte raději do ordinace na vyšetření. Stejně tak nechte zvíře vyšetřit v případě opakované zácpy, může se jednat o nádor střev. Marné tlačení také může být příznakem močových kamenů.

Při prvních příznacích zácpy podejte potravu s mírným projímavým účinkem, např. syrová játra, sardinky včetně oleje, někteří psi milují i přídavek kysaného zelí.

Nedávejte psovi ve větším množství drůbeží kosti. Chcete-li se s ním podělit, dejte mu celé kuřecí křidelko včetně kůže a masa. Nedávejte také vařené vepřové kosti, rychle se rozpadají a pes je místo okusování zhltne. Zácpa je nevyhnutelná.

Neléčená zácpa může vyústit v trvalé roztažením tlustého střeva, které není schopné posouvat stolici ke konečníku. Zvíře ztrácí schopnost se vyprázdnit. Ohroženy jsou především starší kočky.

U koček používejte preventivně pastu proti hairbalům. U psů se sklonem k zácpě používejte lžíci rostlinného oleje.

Jako prevence se také osvědčilo zvýšené množství vlákniny v krmivu.

Dbejte u zvířat na pitný režim, zejména kočky mají sklon pít málo. Řešením je podávání vlhké potravy (kapsičky, konzervy, namočené granule).

zpět