Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Podmínky chovu

Všichni hlodavci jsou citliví na průvan, jejich ubikace proto musí stát mimo proud vzduchu (spojnice okno - dveře). Optimální místo je v rohu nebo při zdi, aby měli jednu stranu klece nebo teraria chráněnou, cítí se tak bezpečněji.

Nikdy nestavte ubikaci na místo, kam svítí slunce, velmi snadno může dojít k přehřátí, které zvířátko zaplatí životem.

Uvnitř ubikace musí mít hlodavci možnost se schovat, dopřejte jim proto domeček z přírodních materiálů. Nevhodné jsou plasty nebo domečky spojované hřebíky. Úplně stačí obrácená kartonová krabice či květináč s vytvořeným vchodem, šikovnější chovatelé slepí domek z několika prkýnek.

Napaječka a krmivo mohou být v jednom rohu, domeček v druhém. Další roh se vmžiku změní na WC - hlodavci jsou velmi čistotní. Respektování tohoto pravidla vám usnadní práci s výměnou podestýlky - stačí denně či obden vyměnit jen znečištěné místo. Jako podestýlku můžete použít drcené hobliny či jemnou náplň do kočičích záchodů. Pravidelně kontrolujte stav chodidel, některé podestýlky jdou příliš ostré a snadno poraní jemnou kůži. Přidejte čas od času noviny, které chlupatí nájemníci rozcupují na drobné kousíčky a vystelou si jimi hnízdo.

Dopřejte hlodavců tolik prostoru, kolik je jen možné. Uvědomte si, že v přírodě jsou zvyklí uběhnout denně kilometry. Zavřít i nejmenší myšku do sklenice od okurek je týrání. Oproti běžným klecím jsou vhodnější teraria (akvaria), neboť se z nich nesype nepořádek.

A pozor, nesnažte se spřátelit predátora s jeho kořistí. Myslet si, že kočka pochopí, že ta roztomilá myška je vlastně kamarád, je velký omyl.  Kočky jsou lovci a vše kolem sebe, nač si troufnou, považují za potencionální úlovek. Hlodavce může zájem kočky i v bezpečí klece natolik vyděsit, že zkolabují a uhynou. Skutečně v bezpečí budou, pokud se nikdy ani nepotkají, ani neuvidí.

zpět