Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Jaký vybrat druh?

Prodejny se zvířaty nabízí širokou škálu možností, od morčat až po pískomily. Záleží na tom, co od chlupatého přírůstku do domácnosti očekáváte. Než si nějaký vyberete, podívejte se do odborné publikace typu Máme doma... nebo Jak chovat...  
Několik stručných poznámek:

Morčata

Morčata jsou skupinová zvířata, tj. nejlépe se cítí ve větším počtu. Je to zvíře s denní aktivitou, které se naučí příběhnout na zavolání a se svým majitelem komunikuje pískáním. Snáze se ochočí morče, které je samo, jenže v takovém případě se mu musíte opravdu hodně věnovat. Morče můžete chovat v nízké bedýnce bez obav, že někam uteče. Nevýhodou je nutnost časté výměny podestýlky (3-5x týdně), nemá-li být v bytě zápach. Morčata se dožívají 5-6 let.

Zakrslí králíčci

Zakrslého králíčka poznáte podle nápadně krátkých uší. Má-li uši normální, bude to jen malý králík, který časem vyroste. Králíčci jsou ve srovnání s morčaty méně přítulní a musíte dávat dobrý pozor, aby vám neutekli, protože v takovém případě se pustí do kabelů a hrozí jim úraz. Vhodná bude bedýnka s vyšším okrajem nebo klec. I králíčkům musíte často přestýlat. Králíčci jsou zvířata s denní aktivitou a dožívají se 8-10 let.

Činčily

Jsou to plachá zvířátka s hedvábnou srstí. Mohou žít samy i ve skupině. Běžně se chovají v klecích a na proběhnutí pouští po bytě - nemusíte mít obavy, že se ztratí nebo něco poničí. Snadno znervózní a pak jednorázově vypelichají. Chovají se v kleci a ocení plochou misku s jemným pískem na "koupání" srsti. Dožívají se 10-12 let.

Potkani (Krysy)

Neuvěřitelně zábavná, chytrá a čistotná zvířata s denní aktivitou, která mohou žít sama nebo ve skupině. K jejich držení je nevhodnější klec, kterou musíte pravidelně čistit, aby nezapáchala. Nevýhodou potkánků je jejich časté onemocnění nádory. Potkánci se dožívají v průměru 2,5-3 let, ale nádory se u nich objevují kolem 1,5 roku.

Pískomilové

Připomínají svým vzhledem malé potkany, ale jinak mají samá plus. Jsou to zvířata s denní aktivitou, která minimálně močí, a proto jim stačí přestlat 1x za tři měsíce. Nejšťastnější jsou ve skupině a nejvhodnější ubikací je velké akvárium s drátěným víkem, které naplníte do tří čtvrtin pilinami a přidáte noviny. Pak už můžete pozorovat tvorbu nor. Dožívají se 2-3 let a dají se přiměřeně ochočit.

Osmáci degu

Poněkud větší zvířátko s denní aktivitou. Ke spokojenosti potřebuje skupinu a velmi prostornou ubikaci, pokud možno do výšky, poněvadž rád šplhá po větvích. Osmáci se dožívají 2,5-3 let a dají se přiměřeně ochočit.

Křečci (zlatý, syrský)

Nejrozšířenější, ale pro děti nejméně vhodní, protože se jedná o zvířata s noční aktivitou. Musí se chovat jednotlivě, nejlépe v dobře zabezpečené kleci, kterou často čistíte, aby nezapáchala. V noci jsou značně hluční, protože se snaží najít cestu ven. I křečci trpí nádory a dožívají se v průměru 1,5-3 let. Dají se přiměřeně ochočit, ale při denním probuzení bývají nerudní a dokáží i pěkně kousnout.

Křečíci džungarští

Drobné myšky bez ocásků, opět s noční aktivitou. Dobře se cítí ve skupině a mají mírnou povahu. Oproti křečkům méně zapáchají. Dožívají se 1,5-2 let.

Bílé myšky

Nepříliš vhodná volba, neboť se nedají ochočit, zapáchají a koušou. Dožívají se 1,5-2 let.

!!!

Chcete-li udělat radost potomkovi, zvolte takové zvířátko, o které nebude zatěžko starat se vám - i přes veškeré sliby se většina dětí o nový přírůstek postarat nedokáže.

Pro děti jsou nejvhodnější zvířátka s denní aktivitou - třeba pískomilové a osmáci. Tolik obdivovaní králíčci přiliš zábavy neposkytují a prakticky je nelze ochočit. Morčata jsou vynikající společník, ale potřebují každodenní výměnu podestýlky, činčily jsou okouzlující, ale snadno se vylekají... zvažte všechna pro i proti.

Chce-li nějaké zvířátko jenom vaše dítě a bude to jeho první, vyberte mu nějaké "krátkodobější". Přestane-ho po měsíci bavit, ten rok až dva to vydržíte.

zpět