Výživa hlodavců
Odpovídající výživa je alfou a omegou pro přežití zejména drobných hlodavců. Jakékoliv trávicí problémy vedou poměrně rychle ke smrti.
1) seno a/nebo zrní a semena
Králíčci, morčata a činčily potřebují pro své zdraví kvalitní seno zpestřené čerstvou zeleninou nebo trávou. A tady je právě příčina celé řady zdravotních komplikací, protože ve zverimexech kvalitní seno neprodávají. Náhradou jsou různé směsi semen, zrnin a vojtěškových pelet, ze kterých zvířátka vybírají právě semena a zrna, neboť jsou chutnější. Výsledkem je nadváha a nerovnováha ve střevě, kterému chybí vláknina. Každý chovatel morčat, králíčků a činčil by měl mít k dispozici dobré seno alespoň jako první pomoc v případě trávicích problémů - i v panelákovém bytě lze nasušit několik hrstí trávy, kterou si přinesete z výletu.
Drobnější hlodavci jako pískomilové, křečci, osmáci, potkani či myši potřebují zase naopak především zrniny jako koncetrovaný zdroj energie kombinované s čerstvou zeleninou, trávou a ovocem. Pozor na slunečnicová semínka, všechna tato zvířátka je milují, ale jejich překrmování může vést k vážnému onemocnění kůže.
Zelenina, ovoce i tráva musí být denně čerstvé. Zapařené nebo zaplísněné zbytky jsou nebezpečné.
2) voda
Kromě pískomilů potřebují všichni hlodavci denně neomezené množstvé čisté vody. Oprozi miskám jsou vhodnější závěsné napáječky. Vodu musíte denně měnit a napaječku 1x týdně dobře vymýt.
3) vitamíny a minerální látky
Při pestré stravě nejsou potřeba, jenom morčata potřebují pravidelný přísun vitamínu C. Přidávejte jej do napáječky (musíte zvolit vodorozpustnou formu).
!!!
Čím menší zvíře, tím horší prognóza v případě onemocnění, protože ke zhoršování zdravotního stavu dochází v řádu hodin, zatímco léky potřebují ke svému působení určitý čas, antibiotika například 1-3 dny.
Poměrně dobře se dají léčit králíčci a činčily na počátku dýchacích či průjmových onemocnění, morčata již podstatně hůře, neboť hynou na stresovou reakci v důsledku vyšetření a zákroku, byť je to jen obyčejná injekce. U ostatních hlodavců bývá léčba při narušení celkového zdravotního stavu (zvířátko nežere, choulí se, rychle dýchá) neúspěšná.
Dobré podmínky chovu, které zabrání vzniku onemocnění, jsou zcela klíčové.