Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Jak zatočit s blechami a klíšťaty

Zablešené kočky se ještě stále vyskytují a není jich málo. Souvisí to se způsobem jejich života - volně se pohybují venku a rády se druží. Blechy představují nejen hygienický, ale i zdravotní problém. Jejich kousnutí často vyvolává těžké a špatně léčitelné alergie a mívají v sobě zárodky kočičích tasemnic.

Zatímco blechy jsou celoroční problém, klíšťata se vyskytují sezónně od jara do podzimu. Masivní zaklíštění může vyvolat až obrny nervů a imitovat tak úraz.

Boj proti blechám a klíšťatům je celoživotní. Naštěstí si můžete vybrat ze široké škály přípravků.

Antiparazitární šampóny

Je to dobrá volba pro lidi, kteří mají kočku doma a koupou ji 1x měsíčně. Lepší antiparazitární šampóny zajišťují ochranu právě po tuto dobu. Není asi třeba upozorňovat, že kočky se koupou velmi nerady, šampón je použitelný zejména pro výstavní kočky.

Jak je používat?
Rozřeďte šampón v teplé vodě a nalijte na mokrou kočku. Důkladně promasírujte celý kožich včetně hlavy, v okolí očí a uší buďte opatrní. Nechte působit 5 minut, pak dobře opláchněte teplou vodou a kočku osušte.

Antiparazitární spreje a pudry

Některé chrání pouze několik dnů, ale lze je používat již u nejmenších mláďat, jiné mají rezistentní účinek 2-4 týdny. Jsou vhodné zejména v případě, kdy není možné nebo bezpečné zvíře vykoupat. Do těla se vstřebávají se minimálně, proto se mohou používat i u starých a nemocných koček. Pudry a spreje nezaručují 100% účinnost, neboť téměř vždy se na nějakou část těla zapomene a parazité tam mohou přežít. Navíc jsou protiparazitární látky přímo v srsti a snadno se dostanou do úst – třeba vašeho dítěte, které si se zvířátkem hraje.

Jak je používat?
Postupně postříkáte nebo napudrujete každé místečko zvířecího těla včetně hlavy a břicha. Pozor, látka se nesmí dostat do očí! Pak srst pročešete nebo promnete, aby byl opravdu ošetřen i poslední chloupek. Sprej nechte zaschnout, pudr po několika minutách spolu s mrtvými parazity vykartáčujte.

Antiparazitární obojky

Jedná se vlastně o zásobník pudru, který se pohybem zvířete neustále sype do srsti. Jejich výhodou je dlouhodobá účinnost, lepší obojky zvíře chrání až 7 měsíců. Nevýhodou je vyšší cena a nutnost obojek neustále nosit. Zejména u venkovních koček jejich použití velmi dobře zvažte. Často ho ztratí nebo za něj mohou uvíznout při prolézaní plotu nebo křoví. Jejich život tak může být v přímém ohrožení uškrcením. A pochopitelně, i v tomto případě jsou antiparazitární látky v srsti.

Jak je používat?
Vždy si důkladně přečtěte návod! Některé obojky fungují jako solnička - před nasazením je nutné odstranit ochrannou folii a nesmí se zkracovat. Jiné lze přistřihnout podle libosti, ale je důležité je nasadit tou správnou stranou … nejdříve čtěte, pak nasazujte nebo stříhejte.

Spot-on preparáty

Jedná se o dobře známé „kapky mezi lopatky“. Běžně působí měsíc, preparát Bravecto 3 měsíce!, a zvíře je čisté, neboť se účinná látka vstřebává do těla. I zde ale narazíme na nevýhody. Nelze je použít u nejmenších mláďat  do 2-3 měsíců stáří, u velmi malých koček nebo u zvířat oslabených či nemocných.

Jak je používat?
Vyberte místo aplikace, kam si zvíře zcela určitě nedosáhne jazykem, nejlépe v místě nasazení hlavy na krk. Ulomte vršek aplikátoru, rozhrňte srst a vyprázdněte aplikátor na kůži. Nechte v klidu zaschnout – nepouštějte zvíře ven, aby si roztok, který může trochu svědit, „nevyválelo“ z kožichu. Po dobu 24 hodin zvíře nekoupejte ani nenechte namočit.

!!!

Ošetřete vždy všechna zvířata v domácnosti.Nekombinujte bez domluvy s veterinárním lékařem různé antiparazitární prostředky, můžete vyvolat nežádoucí reakci na kůži.

Nikdy nepoužívejte pro kočky psí preparáty, můžete způsobit těžkou otravu. Některé preparáty jsou stejné a liší se pouze dávkováním, jiné přes stejný název a vzhled obalu mohou obsahovat odlišné účinné látky.

Na každý antiparazitární přípravek se může vyskytnout nesnášenlivost v podobě intenzivního svědění. V takovém případě vykoupejte svědící místo v jemném šampónu a dobře opláchněte vlažnou vodou, do které jste přidali lžíci octa. Pokud svědění do 48 hodin neustane nebo si zvíře místo rozškrabává do krve, zajděte raději do ordinace. Jakoukoliv reakci vždy hlaste, váš veterinární lékař vám doporučí preparát s jinou účinnou látkou.

Buďte trpěliví. Antiparazitární prostředky působí většinou pouze na dospělé parazity, jenže při objevení dospělého parazita je již v okolí blíže neurčený počet vajíček. Například blecha klade vajíčka, které padají ze srsti na podlahu i sedací nábytek. Tam se z nich vylíhnou larvičky, které se několikrát svlékají, a po třech týdnech dospějí a znovu psa napadnou. I po vyhubení poslední dospělé blechy tak musíte počítat s třítýdenním „doběhem“. Jediná blecha údajně za dva měsíce vyplodí 20.000 dospělých potomků a 160.000 „mláďat“!

Místo, kde se zvíře zdržuje, je nutné důkladně vyčistit, popř. opakovaně vystříkat antiparazitárním sprejem, polštáře a deky vyprat v horké vodě a podle možností vyžehlit. Připravte se na to, že i tak se mohou parazité ještě nějakou dobu na vašem zvířeti objevovat, neboť jejich vývojové cykly (vajíčko-larva-dospělec, který napadá zvíře) trvají týdny. Napadené zvíře je nutné po tuto dobu nepřetržitě chránit opakovanou aplikací antiparazitárních látek (šampón, pudr) nebo zvolit prostředek s dlouhou dobou účinnosti (spot-on, obojek).

Zvíře pravidelně kontrolujte, při dlouhodobém používání stejné účinné látky si na ni parazité mohou vypěstovat odolnost, a vámi zvolený prostředek nefunguje. V takovém případě je nutná změna.

Pokud najdete přisáté klíště, uchopte ho za hlavičkou vytahovacími klíšťkami a pomalu vytočte ven (je jedno, na jakou stranu a nic na něj nekapejte). Vytažené klíště spláchněte do odpadu a dobře si potom umyjte ruce. Místo přisátí zakápněte dezinfekcí.

Požadujte-li přírodní produkt, můžete si vybrat sprej, pudr nebo obojek s přírodními silicemi. Tyto přípravky jsou vhodné zejména jako prevence pro zvířata, která se s parazity mohou setkat jen zřídka. Nevěřte ale pohádkám o odpuzujícím účinku česneku, vitamínu B nebo cibule. Nefungují. 

zpět

zpět na hlavní stranu