Kapku, tabletu nebo obojek?

Tuhle otázku slyšíte v ordinaci, kam si přijdete pro něco proti klíšťatům a blechám. A standardní odpověď je: "Já nevím, co je lepší?"
Je dobré vědět, že vždy záleží na konkrétní situaci. Kdy je tedy lepší volbou "kapka"  (preparát, který se nakape za krk), kdy tableta a kdy obojek?

Antiparazitární obojky

Jedná se vlastně o zásobník pudru, který se pohybem zvířete neustále sype do srsti. Jejich výhodou je dlouhodobá účinnost, lepší obojky zvíře chrání až 7 měsíců. Nemusíte se tedy starat celou sezónu.
Nevýhodou je přítomnost antiparazitární látky v srsti a nutnost obojek neustále nosit. Zejména u venkovních koček jejich použití velmi dobře zvažte. Často ho ztratí nebo za něj mohou uvíznout při prolézaní plotu nebo křoví. Navíc ne každá kočka je ochotná obojek nosit.

Obecně jsou obojky velmi dobrou volbou pro zvířata v domácnosti, kde již nejsou malé děti. Pro psy je lze použít bez omezení, u koček to je na zvážení. Cenové rozpětí je velmi vysoké od 150 do 800Kč. Od levných obojků raději dále, vyskytuje se na ně dost často ošklivá alergická reakce a mívají špatnou účinnost. Stejně tak je zbytečné utrácet za zboží předražené v důsledku masívní reklamy. Takže zlatá střední cesta. (pozn. V naší ordinaci nabízíme výhradně americké obojky Sergeant v ceně 330-390Kč s prokázanou účinností 6 měsíců. A alergické reakce se na ně nevyskytují. Konkurenční obojky jsou v této kvalitě skoro 2x dražší!)

Jak je používat?
Vždy si důkladně přečtěte návod! Některé obojky fungují jako solnička - před nasazením je nutné odstranit ochrannou folii a nesmí se zkracovat. Jiné lze přistřihnout podle libosti, ale je důležité je nasadit tou správnou stranou … nejdříve čtěte, pak nasazujte nebo stříhejte.

Spot-on preparáty

Jedná se o dobře známé „kapky" za krk nebo mezi lopatky. Zvíře je čisté, neboť se účinná látka vstřebává do těla. Mohou se použít pro všechny psy a kočky. Nevýhodou je kratší doba působení - výrobce garantuje jeden měsíc.

Tam, kde jsou malé děti, je spot-on preparát vhodnější volba než obojek. Cenově se pohybují kolem 100-200Kč na kočku a malého psa, a 200-300Kč pro velkého psa, s účinností 1 měsíc.

Od letošního roku jsou v prodeji preparáty Bravecto spot-on pro kočky se 100% tříměsíční účinností proti blechám i klíšťatům.

Náš tip: Pro kočky je i sdružený preparát proti VŠEM parazitům, tj. kromě blech a klíšťat spolehlivě zahubí i škrkavky a tasemnice.

Pozor: preparáty na bázi fipronilu, které jsou jako jediné volně prodejné ve zverimexech a lékárnách, svou účinnost proti parazitům na značné části naší republiky již ztratily. Ve veterinárních ordinacích je k dispozici podstatně širší sortiment.

Jak je používat?
Vyberte místo aplikace, kam si zvíře zcela určitě nedosáhne jazykem, nejlépe v místě nasazení krku na trup. Ulomte vršek aplikátoru, rozhrňte srst a vyprázdněte aplikátor na kůži. Nechte v klidu zaschnout – nepouštějte zvíře ven, aby si roztok, který může trochu svědit, „nevyválelo“ z kožichu. Po dobu 48 hodin zvíře nekoupejte ani nenechte promočit.

Tablety

Pro psy i kočky jsou k dispozici velmi dobře fungující odblešovací tablety Comfortis. Nevýhodou je kratší, jen měsíční doba účinku. Jejich cena se pohybuje od 200Kč za tabletu, záleží na velikosti zvířete.

Pro psa můžete koupit tabletu Bravecto, která chrání psy proti blechám a klíšťatům 3 měsíce. Spojuje tak výhody spot-on preparátu (čisté zvíře) a obojku (dlouhá doba působení). Navíc se jedná o zcela novou účinnou látku, proti které blechy ani klíšťata zatím nemají obranu. Pochopitelně i zde je nevýhoda a tou je cena: 600-800Kč podle velikosti psa, s účinností 3 měsíce (výrobce vychází z ceny, kterou byste dali za stejnou dobu za spot-on preparáty).

Náš tip: Máte-li psa do 25kg, kupte mu tabletu o jednu "velikost" větší a dejte poloviční dávku. Vystačí vám tak za stejnou cenu na půl roku, a to už je skutečně stojí za úvahu.

zpět