Povinné čipování psů

Jak mnozí z vás zaznamenali, od 1.1.2020 musí mít každý pes zavedený čip - s výjimkou psů, kteří mají čitelné tetování provedené do 3.7.2011.

Co to pro vás a hlavně pro něj znamená? Jak to vypadá? Nebude stále pod vlivem škodlivého záření? Pojďme si zodpovědět nejčastější dotazy.

Co to je čip?
Čip, nebo přesněji mikročip, je malý váleček o rozměrech 2x5mm, který se skládá z miniaturního vysílače uloženého v ochranném plastovém pouzdru. Pouzdro je ze speciálního nedráždivého materiálu.

Jak se aplikuje?
Mikročip je uložen ve speciální injekční stříkačce s velmi ostrou jehlou. Zavádí se pod kůži na levé straně krku a zvíře to ani nezaznamená. (Pokud nevyvádí u očkování, nebo vyvádět ani u čipování.) Mikročip se může pod kůži několik týdnů trochu pohybovat, pak se usadí.

Jak mikročip funguje?
Mikročip se nijak neprojevuje, dokud na něj nenamíříte speciální přístroj zvaný čtečka. Čtečka vyšle signál a mikročip odpoví odvysíláním svého čísla.

Jak funguje celý systém?
U každého mikročipu jsou přiloženy samolepky s číslem. Tyto samolepky se vylepí do očkovacího průkazu a/nebo Europasu. Od 1.1.2020 musí mít každý pes při vakcinaci na vzteklinu zavedený funkční čip, jinak bude toto očkování považováno za neplatné - a majiteli psa hrozí pokuta až 10.000Kč!

Kolik to bude stát?
Částka za běžné čipování u nás nepřesahuje 500Kč (včetně DPH).

Pokud necháte svého psa začipovat při pravidelném očkování, dostanete slevu 20%. Akce platí do 31.3.2019.

Nenechávejte čipování na poslední chvíli, je velké riziko, že čipy nebudou nebo že výrazně zdraží.

zpět