Jak stříhat drápky
Stříhání drápků je až na výjimky horor pro každého majitele, protože psi tento úkon rozhodně nemilují. Nestříhat přerostlé drápky ale znamená mít v budoucnu značné problémy.
Drápky potřebují přistřihávat psi, kteří si je neobrousí přirozeným způsobem, tj. malá plemena nebo psi, kteří většinu času tráví na měkkém povrchu (koberec, trávník). Přerostlé drápky mohou kazit postoj (vyvrací kotníky psa), mohou se také zatáčet a bolestivě se lámat.
Frekvence stříhání drápků je individuální - u některých psů každý měsíc, u jiných dvakrát ročně nebo na jaře. Čím je drápek přerostlejší, tím méně ho lze zkrátit, neboť do jeho špičky prorůstá cévka a nerv. U hodně přerostlých drápků pak dojde snadno k zastřižení do "živého", které je spojeno s nepříjemným krvácením. Přesto to někdy může být jediná možnost, jak drápky dostat na snesitelnou délku.
Ke stříhání drápků použijte speciální kleštičky, které zakoupíte nejlépe v psím salónu nebo veterinární ordinaci - tam máte jistotu, že vám chvilku vydrží a budou opravdu ostře stříhat.
Nejdříve zkraťte střední drápek na přední noze. Pokud nekrvácí, druhý střední můžete zkrátit na stejnou délku. Boční drápky zastřihněte o něco méně. Nezapomeňte na horní vnitřní drápek. Na zadních nohách se drápky obrušují víc, stříhejte proto méně než na předních. Opět začněte uprostřed a střihněte na počátku jenom špičku. Dost často zjistíte, že na zadních nohách drápky stříhat vůbec nemusíte.
A co dělat, pokud drápek trochu zastřihnete a objeví se krvácení? Pokud krev pomalu odkapává, nedělejte nic, krvácení se zastaví po několika minutách samo. Pokud jste byli "šikovní" a krev teče více, přiložte na drápek gázu a pevně stiskněte. Držte zhruba 3 minuty a pak krvácení zkontrolujte. Pokud má stále tendenci téci, znovu přidržte. Hlavně nepanikařte, ze zastřiženého drápku pes nevykrvácí.
!!!
Stříhejte
drápky raději častěji, můžete tak odstřihovat malé kousky a riziko
zastřižení je menší.
Nestříhejte rovně, ale trochu zešikma (delší strana nahoře, kratší vespod drápků). Drápek pak pěkně leží na povrchu a obrušuje se rovnoměrně.
Nestříhejte bez pomocníka, který psa dobře přidrží - v náručí nebo na stole. Na práci nespěchejte, nestříhejte, dokud není noha v klidu.
Pokud si pes za žádnou cenu nechce nechat drápky ostříhat, vyhledejte pomoc profesionálů - psí salón, ordinace. Nenechte drápky přerůst, protože stejně dříve či později budete muset stříhat. A bude to do živého.
Pohyb na drsném povrchu drápky přirozeně obrušuje. Procházky po asfaltovaných plochách přerůstání drápků zpomalují. U velkých psů se tento způsob upřednostňuje před stříháním.