Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Kdy a proti čemu očkovat

Bez řádného očkování se může stát, že se štěně prvních narozenin ani nedožije. Naštěstí je mezi chovateli psů tato skutečnost už dobře známá a proočkovanost psí populace se každý rok zvyšuje. Kdy a proti čemu je nutné očkovat?

Psi jsou nejvíce ohroženi parvovirózou, psinkou, infekční hepatitidou a  leptospirózou. Tyto nemoci jsou vysoce nakažlivé a velmi často končí úhynem pacienta. Ti, co přežijí, mají často doživotní následky. Léčba nemocných psů je nesmírně náročná a nákladná. Náklady na očkování jsou ve srovnání s tím zanedbatelné.

Základní vakcinace proti výše uvedených chorobám se v současné době provádí nejčastěji  ve věku 8.-9.týdne s revakcinací za 4 týdny. Někteří chovatelé nechávají vakcinovat štěňata již ve stáří 4.-6.týdne proti psince a parvoviróze. Na základní valcinaci to ale nemá vliv ( takové štěně je tedy naočkováno 3x).

Plná ochrana štěněte se dostaví zhruba týden po 2. dávce základní vakcinace, tj. ve věku 13.týdne. Do té doby je vhodnější nechodit s ním na místa, kde se může potkat se nenaočkovanými psy.

Každý pes musí být ze zákona naočkován proti vzteklině do 6 měsíců stáří!

Kromě základní vakcinace můžete požádat o očkování proti dalším infekčním nemocem, jako je borelióza, tetanus, plísňový zánět kůže apod. Toto očkování by ale vždy mělo vyplývat z aktuální nákazové situace, proto je namístě konzultace s veterinárním lékařem o jeho vhodnosti.

Pravidelnou vakcinací chráníte nejen svého psa, ale i psy svých sousedů. Pamatujte na to zejména, pokud bydlíte v bytovce a venčíte psa po okolí.

 

!!!

V případě ochrany proti infekčním onemocněním máte zdánlivě usnadněnou situaci, veškerou viditelnou práci odvede váš veterinární lékař. Přesto můžete efekt očkování značně zvýšit.

Před vakcinací psa odčervěte, zdravé zvíře vyrobí vyšší hladinu protilátek.

Dodržujte termín očkování. Protilátky postupně klesají, pokud přijdete o několik týdnů později, nová hladina se "odpíchne" od nižšího základu a nebude tak vysoká, jak by mohla a třeba i měla být, aby skutečně chránila. Bude tak nutné psa opět za měsíc přeočkovat.

Při očkování  musí být pes naprosto zdravý, hlaste v ordinaci vše, co se vám nezdá.

Po očkování dopřejte psovi nejméně deset dnů mírnější aktivity, jeho tělo se musí vypořádat s oslabeným vakcinačním bacilem. Pokud v tomto období podáváte vitamíny a lososový olej, hladina protilátek bude vyšší. Nemusíte-li, v této době se psem necestujte.

Pokud plánujete štěňata, poraďte se, kdy bude vhodný termín pro vakcinaci vaší feny, aby byla hladina protilátek v mateřském mléce co nejvyšší. Vakcinace březích fen není v případě živých vakcín, a těch je většina, možná.

Dokud nemá štěně ukončený vakcinační program, tj. do 3 měsíců věku, není plně chráněné. Vyhýbejte se místům, kam chodí neočkovaní psi. To platí i na místa pro venčení.

zpět

zpět na hlavní stranu