Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Jak pečovat o zuby

Psi mají v tlamě velký počet bakterií, které se usazují na zubech v podobě kašovitého povlaku, kterému se říká plak. Kromě toho, že svou činností poškozují zubní sklovinu a jsou příčinou zubního kazu, vytváří vrstvu, do které se ukládají minerální látky. Výsledkem je vznik zubního kamene, tvrdé hmoty šedožluté barvy pokrývající zuby hlavně u dásní. Tento kámen odchlipuje okraj dásní a umožňuje průnik bakterií ke kořenu zubu a vzniku zánětu dásní a závěsného aparátu zubu, tzv. parontitidu (lidově paradentózu).

Následky paradentózy jsou mnohem vážnější, než se zdá. Nejedná se pouze o nepříjemný zápach z tlamy, který nám i psovi strpčuje život, či o předčasnou ztrátu zubů. Bakterie vylučují nebezpečné jedy, které jsou krví roznášeny po těle a vážně poškozují ledviny a srdce.

Neléčená parontitida bývá příčinou srdečních vad, cukrovky i chronického selhání ledvin. Všechna tato onemocnění brání odstranění zubního kamene, neboť to se musí provádět v narkóze, která je riziková právě pro psy s onemocněním srdce či ledvin. A bludný kruh se uzavírá. (Navíc vám tato onemocnění značně provětrají peněženku, protože léky i nezbytné diety jsou drahé.)

Celoživotní péče o chrup znamená výrazné prodloužení a zkvalitnění psího života až o několik let.  

!!!

S péčí o zuby začněte už od štěněte. Zakupte si speciální kartáček a denně očistěte tvářovou stranu zubů. Zabere vám to maximálně minutu . Navyknout na čištění zubů naučíte i staršího psa, jen ho musíte "zkorumpovat" psí zubní pastou nebo pamlskem podaným po čištění.

Nuťte psa žvýkat. Dávejte mu žvýkací pochoutky, které zpracovává aspoň dvě tři minuty. Můžete je také pomazat speciální enzymatickou pastou, která plak rozpouští. Kromě mechanického otírání zubů si pes žvýkáním masíruje dásně, což je důležité pro jejich prokrvení a ochranu.

Kupujte větší granule, které musí pes před polknutím  rozkousávat. Nejenže méně hltá, ale také žvýká. Pokud krmíte doma připravovanou stravou, péče o chrup je naprosto nezbytná, plak se u těchto psů tvoří mnohem rychleji a ve větší míře.

Kontrolujte stav chrupu svého psa. Jakmile mu je cítit z tlamy, je načase vyrazit na veterinární kontrolu a vyčištění zubního kamene ultrazvukem. Zákrok se provádí v šetrné narkóze, která je pro vašeho psa podstatně méně nebezpečná než neléčený zánět dásní. (A podstatně méně traumatizující než vaše  odstrkávání, běž pryč, smrdíš. Nerozumí vám, nechápe, proč se zlobíte.)

Tvorba zubního kamene se sníží, pokud v oblastech s tvrdou vodou používáte k napájení vodu balenou. Stejně tak existují speciální granule, které tvorbu plaku a kamene omezují. Kartáček je ale v každém případě to nejlevnější řešení. 

zpět

zpět na hlavní stranu