Home O nás Pes Kočka Hlodavec Články

Co to je deklarace?

Jsou to informace o složení receptury a obsahu živin. Podle zákona lze deklarovat tzv. skupiny surovin nebo jednotlivé suroviny.

V prvním případě vidíte slova jako obiloviny, maso a výrobky z masa, ryby a výrobky z ryb oleje a tuky, minerální látky… dnes už se s tímto způsobem setkáme pouze u levných krmiv v diskontech, neboť se předpokládá, že pro zákazníka je jediným kritériem cena.

Lepší krmiva používají druhý způsob, tj. vyjmenovávají jednotlivé suroviny, aby bylo vidět, jak je složení pestré. Bohužel není stanoven žádný závazný obsahový limit, takže stačí špetička (doslova), která nemá z hlediska hodnoty krmiva žádný význam, aby mohla být surovina ve složení uvedena.

Zákon ukládá povinnost, aby byly suroviny uvedeny postupně za sebou podle množství, jenže - receptury jsou výrobci považovány za výrobní tajemství a kontrolní orgány proto jejich předložení a porovnání s údaji na obalu nepožadují. Obaly se vyrábí dopředu a dojde-li ke změně receptury, používají se dál. Údaje na pytli a realita tak mohou být značně vzdálené, a to i v případě, že vynecháme vědomé klamání zákazníka. Ovšem i výrobce, který se rozhodne zákon dodržovat, má k dispozici celou řadu prostředků, jak vás oklamat.

Často používaným trikem je rozdělení jedné suroviny do více skupin, aby se opticky snížilo její procentické zastoupení. Je-li např. v receptuře 30% pšenice, výrobce použije  (nebo na obalu uvede, že použil) pšeničnou mouku, pšeničný šrot, pšeničné otruby, pšeničné úlomky, pšeničný gluten – a slovo pšenice zmizí z prvního místa, kam se svými 30% patřila, neboť se rozdělila na malé částí po 5-7%, které lze zařadit až za suroviny atraktivnější.

Dalším klamem je zvýrazňovaní masa. Vidíte-li na granulích nápis „kuřecí maso (15%)“, neznamená to, že v nich je 15% kuřecího masa. Výrobce uvádí množství přidaného masa v syrovém stavu, které ovšem obsahuje až 80% vody. Všechny ostatní suroviny mají jen 8-9% vody. Pokud bychom vodu odpočítali, neboť nemá žádnou výživnou hodnotu a stejně  se odsuší, podíl masa na receptuře se rázem scvrkne na 2-2,5%. (Tato praxe naštěstí skončí, protože výrobce bude muset deklarovat v sušině výrobku a ne sušině suroviny.)

Deklarace najdete většinou na boku obalu velmi drobným písmem a ve více jazycích.

zpět