Proč (ne)krmit domácí stravou

Z hlediska výživy jsou všechna plus na straně stravy domácí. Používáte kvalitní suroviny, strava je čerstvá, bez konzervačních látek. Zároveň se dá ale hodně pokazit a  minusem je i časová náročnost.

Složení

Domácí strava se skládá z masového základu a přílohy tvořené vařenými těstovinami, bramborami nebo rýží. Poměr masa a přílohy by měl být u psů 2-3:1, u koček 3-4:1.  Zejména pro psy je vhodný malý přídavek vlákniny (ovesné vločky, zelenina). Domácí stravu musíte VŽDY doplnit přídavkem minerálů a vitamínů.

Pokud se rozhodnete pro domácí stravu, máte několik možností:

  • používat čerstvé „lidské“ suroviny: nejlepší, ale nejdražší možnost, použitelná víceméně jen u koček či malých psů
  • používat čerstvé odpady z jatek: neděste se slova „odpady“, to je terminus technicus. Nic lepšího než odpady z jatek nejde ani do sebeskvělejších granulí. Odpady z jatek se prodávají většinou pod názvem „krmné maso“ v chlazené nebo mražené formě. Jsou ale hůře dostupné, neboť jejich prodej je spojen s řadou zákonných omezení a povinností.
  • používat „lidské“ masové konzervy: doporučuji masa ve vlastní šťávě
  • používat psí a kočičí masové konzervy: to jsou takové, kde v deklaraci nenajdete slova jako obiloviny, vedlejší výrobky rostlinného původu atd. (V takovém případě se již jedná o směs, kde nevíte, kolik je masového základu a kolik ostatních surovin. Tuto konzervu tedy nelze brát jako základ domácí stravy.)

U domácí stravy je vhodné zvolit jeden až dva druhy masa, které budou krmeny stabilně. V případě alergie pak máte snadnou úlohu, neboť přejdete na maso jiné. Buďte opatrní u tolik oblíbených jater – jejich podíl by neměl přesahovat 20% masové části krmné dávky.

Vařit nebo nevařit?

Používáte-li maso určené pro lidskou výživu, můžete jej krmit i v syrovém stavu. Běžně uváděné námitky, že tepelně neošetřené maso může být zdrojem celé řady nemocí, příliš neobstojí – pes i kočka v přírodě žerou mnohem nebezpečnější věci, a proto vylučují hodně kyselé žaludeční šťávy, která působí dezinfekčně. Stejně tak neplatí, že pes, který ochutná syrové maso, může napadat lidi. ( Ano, i to se říká).

Maso vyřazené z lidské výživy (odpady z jatek) vařte vždy. Stejně tak vždy vařte ryby, neboť obsahují enzym rozkládající vitamín B1, což může vést až k těžkému nervovému onemocnění. Vysoká teplota tento enzym zničí.

Jaké jsou nejčastější chyby?

Používání zbytků od stolu: zvažovat se to dá u zbytků dětské stravy, která je nekořeněná, málo solená a převážně vařená nebo dušená. Zbytky smažených a kořeněných jídel jsou pro zvířata naprosto nevhodné, i když jim chutnají. Velmi často se stávají příčinou podrážděného žaludku nebo slinivky.

Nahrazování minerálního doplňku granulemi: obsah minerálů a vitamínů i v sebelepších granulích je spočítán na příjem doporučené denní dávky. Sežere-li zvíře méně, má těchto látek nedostatek, a pokud by přijalo k domácí stravě ještě plnou dávku granulí, má našlápnuto k rychlé obezitě.

Platí, že je lepší kupovat svému čtyřnohému miláčkovi granule, než se s ním dělit o své porce. Připravujete-li ale doma plnohodnotnou stravu, zajistíte mu dlouhý a spokojený život.

zpět