Jaké granule kupovat?

KVALITNÍ. Pokud jste četli postupně, už tušíte, že nemohou být superlevné.

Nejlevnější psí krmiva pořídíte  i za 200Kč za 10kg pytel. Suroviny v tomto pytli - čili to, co má psa živit - ale málokdy stojí  více než 50Kč, zbytek jsou náklady na výrobu, obal, dopravu, reklamu, akce, zisk výrobce atd. Jeden kilogram granulí tak obsahuje suroviny za 5Kč. Vážně jste přesvědčeni, že se jedná o vyvážené krmení, které dodává vašemu zvířeti vše, co potřebuje? I kilo brambor stojí víc.
Na druhé straně nabídky stojí top značky, za která zaplatíte až 10x více, běžně 100-200Kč za 1kg.
To je dost – takže i po odečtení slušného zisku výrobce a nákladů na reklamu zůstává solidní částka na kvalitní suroviny.
A někde mezi levnými a drahými výrobky stojí střední kategorie v ceně již zmiňované (60-110Kč/1kg psího krmení, 80-120Kč/1kg kočičího krmení).

Jaký je rozdíl mezi „top značkami“ a „střední kategorií“?

Top značky jsou doménou velkých firem, které si mohou dovolit masivní reklamu. Z prodeje těchto krmiv mají velmi slušný zisk, a tím i prostředky na zkvalitnění výroby a  kontrolu jakosti. Suroviny nakupují ve velkém a mohou si proto diktovat požadavky směrem k dodavatelům. Samozřejmostí jsou pro ně moderní technologie. Nepotřebují šidit recepturu kvůli ceně, protože mají dostatečnou rezervu a nebudou riskovat, že si zkazí jméno.

Střední kategorie bývala doménou malých výrobců, kteří se snaží získat zákazníka tvrzením, že nabízí stejnou kvalitu jako top značky, ale za nižší cenu. Malý výrobce netvoří takový zisk, a tak nemůže vynaložit tolik prostředků na udržení kvality. Jeho technologie bývá dost často zastaralá, suroviny nakupuje v podstatně menších objemech, a proto dráž (chce-li snížit cenu, musí sáhnout po horší jakosti), dost často mění kvůli udržení ceny recepturu, nemůže tolik utrácet za kontrolu. Výrobky malých výrobců jsou někdy skutečně velmi dobré, a jindy otřesné. Záleží na zákazníkově štěstí, v jakém období zrovna výrobek kupuje.

S rozvojem supermarketů začali nabízet levnější varianty i výrobci top značek, kteří využívají síly svého jména – což je výhoda pro zákazníka, neboť levnější varianty jsou vyráběny ve stejném režimu jako top krmiva (technologie, kontrolní systém). Nevýhodou je, že jsou prodávána přes supermarkety, což znamená velký tlak na snížení ceny. „Očesání“ receptury se tak může dostat pod únosnou mez.

Za top značky na našem trhu lze podle mého názoru v současné době považovat krmiva Purina Proplan, Royal Canin, Eukanuba, Hills. Z krmiv střední třídy mohu doporučit krmiva K9, Calibra, Acana, Fitmin, Brit, Nutram.

Máte-li malého psa nebo kočku, na kterých vám záleží, nedělejte kompromisy a kupujte top značky. Přepočítáte-li si, na kolik vás vyjde denní dávka, dojdete k částce 5-10Kč. Což není tak moc za solidní jistotu, že se skutečně jedná o kompletní výživu, při které nebudou problémy.

U větších psů musíte pochopitelně počítat, ale ani u nich byste neměli sahat po levnějších variantách než je ona zmiňovaná střední třída. A rozhodně si nedávejte radit od obchodníků, jaké krmivo je dobré, ti mají jinou motivaci, než zdraví vašeho zvířete. Raději se poptejte u jiných majitelů psů a koček, čím krmí, jak dlouho a jak jsou spokojení. (Majitelé chovných stanic ovšem také nejsou ti nejlepší referenti, neboť při větším počtu zvířat je pro ně rozhodující cena krmení.)

zpět