Kvalita nabízených krmiv a jak ji poznat

V posledních letech jsme svědky trvalého zhoršování kvality krmiv, neboť výrobci se snaží maximálně snížit cenu, aby předstihli konkurenci. Jistě, toto se děje ve všech odvětvích prodeje. U krmiv pro psy a kočky je ovšem situace alarmující, neboť zakoupené krmivo je v řadě případů JEDINÝM zdrojem živin.

Vzhledem k tomu, že žijeme v době, kdy nelze věřit ani tomu, co je psáno, zejména, je-li to na obalu výrobku, musíte se orientovat podle ceny, vzhledu zvířete a stavu jeho trusu.

Cena krmiva

Nízká cena výrobku je VŽDY dosažena použitím levnějších surovin, neboť to je jedna z mála nákladových položek, které lze měnit. Cena obalu, odpis technologie, mzdy či náklady na energie zůstávají stejné bez ohledu na to, co se vyrábí.

Jako příklad může posloužit masokostní moučka, která se používá jako zdroj bílkovin do granulí i do konzerv. U krmiv pro kočky tvoří zhruba 30% receptury, u krmiv pro psy 15-25%, její vliv na cenu výrobku je proto výrazný.
Nejlevnější masokostní moučka se vyrábí pomletím a vysušením směsky vepřových a drůbežích kostí. Aby tato surovina měla alespoň nějaké živiny, přidává se do ní drůbeží krev konzervovaná kyselinou chlorovodíkovou, spařené peří nebo odpady z jatek, které nejsou vhodné ani do konzerv. Výsledkem je značně páchnoucí produkt, který obsahuje až 25% minerálů (kosti) a 75-80% bílkovin. Ty jsou ovšem z větší části nevyužitelné, neboť mají špatnou skladbu (peří, kostní matrix).Taková moučka stojí 4-5Kč/1kg.
Kvalitní masokostní moučky se vyrábí pomletím a vysušením jatečných odpadů (masové ořezy, vnitřnosti, celá zvířata vyřazená z prodeje z důvodů např. vyhublosti nebo pachu masa). Obsahují 75-80% vysoce stravitelných bílkovin v optimální skladbě. Obsah minerálů se liší podle požadavků odběratele, v nabídce jsou moučky i pod 1%. Jejich cena je ale až 10x vyšší než cena moučky z kostí, krve a peří.

V současné době lze podle mého názoru považovat za hranici kvality 60Kč/1kg  u granulí pro dospělé psy (běžná zátěž) a 80-100Kč/1kg u granulí pro dospělé kočky. Levnější výrobky pro výživu vašich miláčků nedoporučuji, protože budou velmi pravděpodobně obsahovat příliš mnoho škrobů, konzervovanou krev, spařené peří a mleté kosti.

Vzhled zvířete

Velmi rychle poznáte kvalitu krmiva podle vzhledu srsti. Je-li srst hrubá, bez lesku a plná lupů, není výživa optimální. Na levná krmiva vzniká poměrně často nesnášenlivost, která se projevuje svěděním kůže a uší.

Stav trusu

Trus u psů i koček musí být formovaný a přiměřeného objemu. Nekvalitní krmiva se prozradí velkým objemem trusu a změnou jeho konzistence (mazlavá, kašovitá až do průjmu). Jsou totiž špatně stravitelná - obsahují hodně minerálů, bílkoviny v nevhodné skladbě, část pšenice bývá nahrazena levnějšími otrubami (vysoký obsah vlákniny střevo dráždí a vyvolává průjem), výjimkou nejsou ani závadné suroviny (do krmiv pro psy i kočky se mohou používat zrna, které se kvůli obsahu plísní nesmí krmit ani prasatům).

Udělejte jednoduchou zkoušku – krmte několik dní vařenou rýži s vařeným rybím masem nebo kupte opravdu dobré granule. Krmíte-li dobře, velký rozdíl pozorovat nebudete. V opačném případě budete překvapeni, jak málo vaše zvíře najednou vyměšuje.

zpět