Základní principy výživy psů a koček

Kočka není z hlediska svých nároků na výživu malý pes, neboť, i když je podobně jako on masožravec, má za sebou úplně jinou historii.

Předkové psa žili a lovili ve smečce. Mohli si tak troufnout na velká býložravá zvířata, která měla velký objem střev a žaludku, takže kromě bílkovin a tuků přijímali nezanedbatelné množství natrávených travin a zrnin. Byli zvyklí pořádně se nacpat a následně, až do dalšího úlovku, hladovět.

Naproti tomu kočka v minulosti i dnes žila a lovila samostatně. Její potravu vždy tvořili drobní hlodavci, kteří se živí zrním. Objem trávicího ústrojí hlodavců je ve srovnání s býložravci malý, kočky jsou proto zvyklé přijímat především bílkovinu. Málo pijí a jejich moč je velmi koncentrovaná (to souvisí s tím, že jejich předkové obývali pouštní krajiny). K uživení musely lovit celodenně.

Platí proto:

  • Pes a zejména kočka potřebují získávat energii především z bílkovin (maso, vnitřnosti) a živočišných tuků.
  • Pes potřebuje k dobrému trávení vlákninu.
  • Pes a zejména kočka špatně regulují hladinu krevního cukru, proto by měli dostávat jen velmi omezeně škrob (obiloviny, rýže, brambory), neboť ten se ve střevě štěpí právě na cukerné jednotky. Vyšší obsah škrobu navíc mění kyselost moči, což může vést k tvorbě močových kamenů.
  • Pes ani kočka neumí trávit rostlinné tuky.
  • Kočka je citlivá na vyšší obsah minerální látek, neboť vzhledem k pitnému režimu a malému objemu moči je obtížně vylučuje.
  • Pes potřebuje jednorázově přijmout větší objem méně koncentrované potravy a bez obtíží snese i několikadenní hladovění.
  • Kočka potřebuje několikrát denně malý objem vysoce koncentrované potravy a nesnáší delší hladovku jak 24 hodin.

Soužití psa a člověka i kočky a člověka nemělo po tisíciletí vliv na jejich stravování. Kočky i nadále lovily, psi se živili zbytky tvořenými především kostmi a masem. V minulém století se ale situace změnila – vznikl fenomén domácích mazlíčků.

Spolu s ním se vytvořil zcela nový segment trhu, který začal nabízet i kompletní krmiva. Na jedné straně se výživa zkvalitnila, na druhé přinesla určitá úskalí, neboť složení krmiv se muselo přizpůsobit průmyslové výrobě.

zpět